17 kwietnia 2024

Jak chronić psa przed kleszczami?

Kleszcze są nie tylko uciążliwe dla naszych czworonogów, ale mogą również przenosić poważne choroby, takie jak borelioza czy babeszjoza. W związku z tym kluczowe jest zapewnienie ochrony naszym psom, szczególnie w okresach, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne. Oto kilka porad, które pomogą chronić Twojego pupila.

Jak chronić psa przed kleszczami? fot. pexels

Regularne Kontrole

Kleszcze preferują ciepłe, wilgotne środowiska i często ukrywają się w trudno dostępnych miejscach na ciele psa, takich jak pod pachami, między palcami, za uszami czy w okolicach szyi. Regularne sprawdzanie skóry psa na obecność kleszczy – szczególnie po spacerach w miejscach o bujnej roślinności – może pomóc w wykryciu i usunięciu tych pasożytów, zanim zdążą przenosić choroby.

Środki Zapobiegawcze

Na rynku dostępne są liczne środki zapobiegawcze, które mogą chronić psa przed kleszczami. Do najpopularniejszych należą obroże przeciwkleszczowe, spot-on (preparaty nakrapiane na skórę), a także tabletki. Wybór preparatu powinien zależeć od indywidualnych potrzeb psa i po konsultacji z weterynarzem, który doradzi najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie.

Szczepienia

Szczepienia przeciwko boreliozie są dostępne dla psów i mogą zapewnić dodatkową ochronę przed tą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Szczepienie to nie zastępuje jednak innych środków ochrony, ponieważ kleszcze mogą przenosić także inne choroby.

Odpowiednia Pielęgnacja

Długowłose psy są szczególnie narażone na zagnieżdżenie kleszczy. Regularne przycinanie sierści, szczególnie na brzuchu i pod pachami, może pomóc w utrzymaniu skóry psa wolnej od kleszczy. Używanie grzebienia z cienkimi ząbkami, może także pomóc w wykrywaniu i usuwaniu kleszczy.

Bezpieczne Tereny

Unikaj spacerów z psem w miejscach o wysokiej trawie, krzewach i bujnej roślinności, szczególnie w okresach, gdy kleszcze są najbardziej aktywne. Jeżeli to możliwe, wybieraj otwarte, nasłonecznione tereny.

Pamiętaj, że kluczem jest zapobieganie. Regularne sprawdzanie psa, stosowanie środków ochronnych i unikanie terenów o wysokim ryzyku zakażenia kleszczami to najlepsze metody ochrony naszych czworonogów. Jeśli jednak zauważysz u swojego pupila kleszcza, niezwłocznie go usuń. Pamiętaj, aby robić to w sposób bezpieczny, korzystając z odpowiednich narzędzi, takich jak kleszczotok. Nie zapomnij też o wizycie kontrolnej u weterynarza po takim incydencie.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów u psa po ugryzieniu kleszcza, takich jak apatia, gorączka, utrata apetytu, czy obrzęk miejsca ugryzienia, skontaktuj się z weterynarzem. Szybka reakcja i odpowiednie leczenie mogą zapobiec poważnym konsekwencjom dla zdrowia Twojego pupila.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić go przed kleszczami. Pamiętaj, że profilaktyka to najważniejszy krok w ochronie naszych zwierząt.

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja