16 czerwca 2024

Jak założyć kompost w ogrodzie i co tam wrzucać?

Kompostowanie to proces przemiany odpadów organicznych na użyteczny nawóz, który możemy wykorzystać w naszym ogrodzie. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również dbamy o środowisko naturalne, ponieważ zmniejszamy ilość odpadów, które trafiają na składowiska. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka prostych kroków, które pozwolą na wyprodukowanie wysokiej jakości kompostu w ogrodzie.

Jak założyć kompost w ogrodzie i co tam wrzucać? fot. pixabay
  1. Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik – Kompostownik powinien być umieszczony w miejscu zacienionym lub półcienistym, aby nie przegrzewał się w czasie upałów. Powinien również znajdować się w pobliżu miejsca, gdzie będą produkowane odpady organiczne, aby nie trzeba było ich przewozić na duże odległości.

  2. Wybierz odpowiedni rodzaj kompostownika – Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompostowników, w tym te wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Ważne, aby wybrać taki, który będzie odpowiedni dla ilości odpadów, jakie będziemy produkować w ogrodzie.

  3. Wybierz odpowiednie materiały – Do kompostowania nadają się odpady organiczne takie jak resztki jedzenia, liście, trawa, gałęzie, itp. Ważne, aby nie dodawać do kompostownika mięsa, nabiału, tłuszczów i olejów, ponieważ mogą one przyciągnąć niepożądane owady i zwierzęta.

  4. Warstwuj materiały – Warstwowe układanie materiałów przyspiesza proces kompostowania. W pierwszej kolejności należy dodać materiały suche, takie jak suche liście lub gałęzie. Następnie dodajemy materiały mokre, takie jak resztki jedzenia lub trawa. Takie warstwy należy układać na przemian.

  5. Wilgotność – Kompostownik powinien być wilgotny, ale nie mokry. Jeśli jest zbyt suchy, dodajemy wodę. Jeśli jest zbyt mokry, dodajemy więcej materiałów suchych.

  6. Mieszanie – Aby przyspieszyć proces kompostowania, warto mieszać materiały w kompostowniku co kilka tygodni. Mieszanie pozwala na równomierne rozłożenie wilgoci i tlenu, które są niezbędne do procesu kompostowania.

  7. Czas – Proces kompostowania może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od rodzaju odpadów i warunków środowiskowych. Gotowy kompost można rozłożyć na glebie lub użyć jako nawóz w ogródku.

Podsumowując, kompostowanie to prosta i ekologiczna metoda pozwalająca na uzyskanie wysokiej jakości nawozu dla naszego ogrodu.

 

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja