20 kwietnia 2024

Bloki zamiast wieloletniej zieleni? Mieszkańcy nie chcą inwestycji przy ul. Zamenhofa i Rataje

Zamiast zieleni i starych drzew, nowe budynki mieszkalne? Mieszkańcy poznańskich Rataj apelują do urzędników, by zachować parkowy charakter terenu przy dawnych zakładach HCP w rejonie ul. Zamenhofa i Rataje. Osiedlowi radni przypominają o konsultacjach społecznych, w ramach których poznaniacy mogą wyrazić swoją opinię w zakresie planowanej inwestycji.

Bloki zamiast wieloletniej zieleni? Mieszkańcy nie chcą inwestycji przy ul. Zamenhofa i Rataje fot. google maps

 

Konsultacje dotyczą terenu przy dawnych zakładach HCP, na obszarze u zbiegu ul. Zamenhofa i Rataje. Obecnie to zadrzewiony teren o parkowym charakterze, na którym od wielu lat rosną drzewa. Mieszkańcy chwalą sobie obszar zielony, który nie tylko pozytywnie wpływa na estetykę czy mikroklimat, ale także osłania przed hałasem i spalinami. Wielu – nie tylko mieszkańców os. Piastowskiego, ale także innych ratajskich terenów – chętnie spaceruje tą drogą, zmierzając w kierunku obiektów POSiR czy nad Wartę.

Zgodnie z planami, budynki po dawnych zakładach HCP (za stacją benzynową przy ul. Zamenhofa) mają zostać wyburzone. Spółka ROBYG, która przejęła teren, chce tam wybudować zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Sprzeciw wobec inwestycji wyrazili zarówno mieszkańcy jak i osiedlowi radni, którzy przypominają o trwających konsultacjach społecznych. Jeszcze tylko do 14 kwietnia można przesyłać uwagi i wnioski do Urzędu Miasta Poznania.

Rada Osiedla Rataje w studium Miasta Poznania wnioskowała o utrzymanie na tym obszarze zieleni. Jak zauważa radny Maciej Jensz, nikt nie sprzeciwia się planom uporządkowania poprzemysłowego terenu, ale nie powinno to wiązać się z rezygnacją z zieleni i kolejną zabudową mieszkalną.

Radni apelują do mieszkańców o składanie wniosków w ramach konsultacji. Wśród argumentów przeciw inwestycji, a tym samym wycince drogocennych drzew wskazują m.in. bezpowrotną utratę charakteru parkowego terenu, pogorszenie warunków krajobrazowych, konieczność wycinki lub przesadzenia drzew, możliwość uszkodzenia drzew, a także osuszenie terenu przez konieczność budowy fundamentów i garaży podziemnych.

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja