Gratka dla miłośników roślinności. Już jutro ruszają Targi Ogrodnicze Gardenia

Nowości roślinne i sprzętowe, innowacyjne rozwiązania technologiczne, inspirujące propozycje aranżacji ogrodów, spotkania z największymi mistrzami florystyki i rozmowy na temat najlepszych rozwiązań proekologicznych dla ogrodów – to wszystko można zobaczyć na tegorocznej XV edycji Gardenii.

Gratka dla miłośników roślinności. Już jutro ruszają Targi Ogrodnicze Gardenia

 

Już jutro, 4 listopada, rusza kolejna edycja Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA na poznańskich targach. Wydarzenie potrwa do soboty, 6 listopada. Przygotowane zostało wiele ciekawych wystąpień oraz wystaw ogrodniczych.

Na pierwszy dzień Targów Ogrodniczych zaplanowano XV edycję Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, organizowanego przez magazyn Zieleń Miejska (ABRYS) i Targi Gardenia, której tegorocznym hasłem jest „Odbetonować miasta”. Zaproszonych zostało wielu ciekawych prelegentów, między innymi: Joannę Rayss – architekt krajobrazu ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, Weronikę Sińska-Mikułę i Natalię Madajczyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji w Urzędzie Miasta Poznania, Lidią Piecak ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, dr inż. Maciejem Żołnierczukiem z Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie czy Ernestem Rudnickim – biegłym sądowym z zakresu dendrologii.

Każdy z nich wypowie się na ważne tematy związane przyrodą, przydomowymi ogrodami, a także zielenią w mieście. Odbędzie sie również Arena Krajobrazu – spotkanie z najlepszymi architektami krajobrazu w Polsce. Pojawią się między innymi: Taina Suonio z Finlandi, Bernd Franzen z Niemczevh, Hexian Jin z Chiny oraz Polacy: Alicja Maj, Joanna Rayss, Hanna Michalak oraz grono studentów Politechniki Poznańskiej. Przedstawione zostaną projekty zrealizowane w ramach „SPRING CORNER”.

W piątek, o tej samej godzinie, Arena Krajobrazu będzie kontynuowana. Tym razem odbędą się Praktyczne warsztaty cięcia i pielęgnacji drzew i krzewów z Janem Maruniewiczem.

Doświadczeniem podzielą się również szkółkarze: Janina Chodun i Eva Tretiakov ze szkółki róż ROSARIUM oraz Artur Maj, właściciel szkółki DAGLEZJA.

Specjalnie na targi Ogrodnicze Gardenia zorganizowane zostanie zimowe Seminar Class w wykonaniu Piotra Sekundy. W ramach seminarium uczestnicy dowiedzą się jak odczarować zimową przestrzeń kwiaciarni, z jakich materiałów korzystac w okresie zimowym, aby florystyczne produkty wyglądały efektownie i jak tworzyć bukiety okolicznościowe. Seminarium będzie dostępne nie tylko jako spotkanie stacjonarne, ale również transmisja online.

Tego dnia Targi Gardenia będą gościć Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przygotował bogaty program wydarzeń na stoisku. Przewidziana jest seria wykładów, jak i poradnictwo z zakresu leczenia roślin, które będzie dostępne 4-6 listopada oraz z kształtowania ogrodów 5-6 listopada.

Kolejnymi atrakcjami będą: Cykl prelekcji i porad eksperckich w tematyce opieki nad drzewami w ramach Strefy Arborystów (będzie on trwał do soboty, 6 listopada), Uroczyste otwarcie Targów Gardenia 2021 połączone z wręczeniem nagród w konkursie o Złoty Medal MTP, wykłady Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów – na temat sadzeniu dużych drzew w mieście – potrzeby, inspiracje, problemy, technologie, warsztaty Vectorsworks – seria wykładów, podczas których można dowiedzieć się wiele na temat wykorzystywania podstawowych narzędzi takich jak: nawierzchnia twarda, powierzchnia roślinna oraz tego jak w łatwy sposób tworzyć obiekty (np. taras wypoczynkowy, zbiornik wodny czy donica murowana) przy wykorzystaniu narzędzi do modelowania 3D. Nie zabraknie także pokazów florystycznych – pokaz mistrza florystyki – Piotra Marca oraz mistrzyni florystyki Izy Tkaczyk. Pojawi się także prelegent Adam Michańków, Strateg eFresh/Grant Thornton, który opowie o rozwoju silnego brandu w polskim nasiennictwie oraz Bogdan Kasperski, eko-gospodarz i eko-edukator z Anielskich Ogrodów.

Następnego dnia, w piątek, odbędą się warsztaty florystyczne – „kwiatowe hula hop”, które poprowadzi Piotr Marzec. O tej samej godzinie rozpoczną się warsztaty Vectorworks na temat nowoczesnych salonów ogrodowych. Jak ekologicznie przedłużać trwałość roślin ciętych i dbać o doniczkowe?, czyli seminarium z pokazem Moniki Bębenek i Mirka Maziarka. Na kolejnym spotkaniu prelegent Andrzej Dąbrowski podpowie, jak wykorzystać szanse i nie dać się zaskoczyć zagrożeniom we florystycznym biznesie. Będą miały miejsce pokazy florystyczne – „50 twarzy Grety” z mistrzynią florystyki Katarzyną Gretą Szymkowiak oraz „Różnorodność Daje Siłę”, poprowadzone przez Tomasza Kuczyńskiego, Zygmunta Sieradzana oraz Edytę Zając-Chruściel.

Każdy zainteresowany z pewnością znajdzie ciekawe informacje, dotyczące ekologicznych kompozycji podczas pokazu florystycznego „Idzie Nowe” z Ewą Bugaj. Warsztaty z komunikacji i prowadzenia rozmów w zespole, autorskie spotkanie z Piotrem Sekundą oraz pokaz florystyczny Macieja Krzusa – to ostatnie z propozycji na ten dzień Targów Gardenia.

Nie jest to jednak koniec wydarzeń na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na ostatni dzień XV edycji Gardenii zaplanowano kolejne pokazy i warsztaty florystyczne – „przedświąteczny chaos” z Moniką Bębenek, kurs Plantbukiety skierowany do osób średniozaawansowanych i zaawansowanych w tworzeniu bukietów oraz ponowne spotkanie z Tomaszem Kuczyńskim, Zygmuntem Sieradzanem oraz Edytą Zając-Chruściel. Dla tych, którym nie udało się uczestniczyć w poprzednim wykładzie z Piotrem Sekundą, będzie taka możliwość podczas autorskiego spotkania „Sekunda Stylowo”. Wykład „ekologiczny ogród pełen warzyw, owoców i ziół na słabej ziemi” poprowadzi Bogdan Kasperski. Będzie odbywać się również seminarium dla kwiaciarek i kwiaciarzy – „Jak przygotować kwiaciarnię na Adwent i Święta z sukcesem?”. Podczas „Dzikich bukietów” uczestnicy bedą mogli ponieść się fantazji, kreując własne bukiety, nie skupiając się przy tym na technice.

We wszystkie wymienione dni będzie można uczestniczyć w pokazie maszyn zorganizowanym przez firmę Serafin.Na powierzchni trawiastej zlokalizowanej koło pawilonu 12, swoje możliwości pokaże miniładowarka AVANT 635 z narzędziami.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.

© 2020 iPolska24

Realizacja