30 maja 2024

Pół tony odpadów zebranych podczas pierwszego dnia sprzątania nad Wartą

Ponad 350 wolontariuszy wzięło udział w pierwszym dniu akcji “Warta warta posprzątania”, podczas której zebrano pół tony odpadów. Wydarzenie zainaugurowało 30. edycję ogólnopolskiego Sprzątania świata – Polska, ukazując jak ważna jest troska o czystość w przestrzeni publicznej.

Pół tony odpadów zebranych podczas pierwszego dnia sprzątania nad Wartą fot. UMP

 

Mimo licznych koszy na śmieci i pojemników na segregowane odpady rozmieszczonych wzdłuż Wartostrady, nadal wiele odpadów trafia na trawę. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podkreślił, że odpowiedzialność za czystość leży w rękach wszystkich mieszkańców.

“Tereny nad Wartą są regularnie sprzątane, w sezonie nawet codziennie. Przy Wartostradzie stoi prawie 150 zwykłych koszy na śmieci, oraz kilkanaście betonowych – na popioły z grilla. Jest tu też 135 dużych pojemników na segregowane odpady. Mimo to i tak zdarza się, że śmieci lądują na trawie. Takie akcje jak dzisiejsza wyraźnie pokazują, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za porządek w Poznaniu.” – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

W ramach akcji, Fundacja Nasza Ziemia we współpracy z firmą Lidl Polska zachęcała również mieszkańców do udziału w konkursie “Tytka na kapsle”. Celem konkursu było zbieranie kapsli porzuconych nad rzeką, które można było później wymienić na atrakcyjne nagrody.

Beata Butwicka, prezeska Fundacji Nasza Ziemia, podkreśliła, jak ważna jest współpraca między różnymi podmiotami w dążeniu do zachowania czystości. Akcja “Warta warta posprzątania” nie tylko sprzyja utrzymaniu czystości, ale również promuje odpowiedzialność ekologiczną.

Grzegorz Mikosza, główny koordynator Sprzątania świata – Polska, zwrócił uwagę na skalę problemu porzucania odpadów, ale jednocześnie podziękował wolontariuszom oraz partnerom za ich zaangażowanie w organizację wydarzenia.

Wydarzenie uzyskało wsparcie od wielu instytucji, w tym Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP i Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. W tym roku do grona patronów dołączył również UN Global Compact Network Poland.

Akcja “Sprzątanie świata – Polska” jest częścią globalnej inicjatywy Clean up the World, zapoczątkowanej w Australii. Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia, przekształciła tę ideę na grunt polski. W Poznaniu akcja sprzątania będzie kontynuowana przez cały tydzień, włączając w to coraz większą liczbę grup i organizacji.

Dzięki połączonym siłom mieszkańców Poznania, akcja “Sprzątanie świata” nadal promuje odpowiedzialność ekologiczną, podkreślając, że dbałość o środowisko zaczyna się od naszych lokalnych społeczności.

© 2020 iPolska24

Realizacja