17 kwietnia 2024

“Białe Kłamstwa” – akcja Fundacji Viva! w centrum Poznania

We wtorkowy wieczór na ul. Półwiejskiej Fundacja Viva! przeprowadziła akcję uliczną, której celem było zwrócenie uwagi na proces produkcji mleka i działalność branży mleczarskiej. Jak podkreślają aktywiści, nie wszyscy konsumenci są świadomi tego, jak wygląda proces powstawania produktów mlecznych i jak w tym wszystkim wygląda los zwierząt.

“Białe Kłamstwa” – akcja Fundacji Viva! w centrum Poznania

 

Kampania „Białe Kłamstwa” obejmuje szereg działań związanych z zachęcaniem konsumentów do odejścia od spożywania mleka odzwierzęcego na rzecz napojów roślinnych czy alternatyw dla nabiału. Celem jest też szerzenie świadomości w zakresie produkcji mleka.

Na ul. Półwiejskiej aktywiści spotkali się w rejonie pomnika Starego Marycha ustawiając się w rzędzie i trzymając banery ze zdjęciami i informacjami dotyczącymi losu zwierząt w przemyśle mleczarskim. Przechodnie mogli nie tylko dowiedzieć się czegoś więcej na temat produkcji, ale także czym można zastąpić mleko i wyroby mleczne. Zbierano również podpisy pod petycją przeciw utrzymywaniu krów mlecznych w systemie uwięziowym (dostępna jest także online).

Jak wskazują przedstawiciele Fundacji Viva! sposób pozyskiwania produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest tematem dobrze znanym przez konsumentów. Podkreślają, że branża mleczarska fałszuje obraz rzeczywistości ukazując odbiegające od prawdy życie krów produkujących mleko.

„Sposób pozyskiwania produktów mlecznych jest wysoce nieetyczny, dlatego zależy nam na informowaniu konsumentów o możliwości wyboru napojów roślinnych i innych alternatyw nabiału, a przede wszystkim o zależnościach, które zachodzą między zwierzęciem a gotowym sklepowym produktem. Uważamy, że konsument ma prawo wiedzieć, w jaki sposób pozyskiwane jest jego pożywienie, czego niestety nie robi przemysł mleczny, a wręcz przeciwnie, ukazuje nam sielskie życie zwierząt na zielonych łąkach, które ma się nijak do rzeczywistości, w jakiej żyją i „hodowane” są krowy mleczne” – mówi Dawid Rakoczy, koordynator kampanii Białe Kłamstwa

autorka: A. Karczewska

fot. Fundacja Viva!

© 2020 iPolska24

Realizacja