30 maja 2024

Miasto Poznań przypomina o byciu eko podczas odwiedzin na poznańskich cmentarzach

Miasto Poznań przypomina o oszczędności pieniędzy i środowiska. Na poznańskich cmentarzach komunalnych dostępne są używane znicze do ponownego użycia. Wystarczy kupić wkład.

Miasto Poznań przypomina o byciu eko podczas odwiedzin na poznańskich cmentarzach

Od kilku lat coraz częściej, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych, zwraca się uwagę na ilości plastiku potrzebnego do produkcji zniczy. Niemal każde mają plastikowe elementy, które nie są przyjazne środowisku. Coraz częściej mówi się o potrzebie stosowania nie tylko odpowiedniego recyclingu, ale także zasad zero-waste na cmentarzach.

Na poznańskich cmentarzach komunalnych od kilku lat można spotkać specjalne „szafki” na znicze możliwe do ponownego użycia. Te, które nie są uszkodzone i mogą być jeszcze wykorzystane są tam odkładane, dzięki czemu ktoś inny może z nich skorzystać – wystarczy kupić wkład.

Rozwiązanie to również sposób na oszczędność pieniędzy. Jest także dobrą opcją dla tych, którzy nieodpowiednio dopasują wkład do znicza, który już stoi na nagrobku. Wiele osób w takiej sytuacji wymienia znicze na takie, do których będą pasować kupione wkłady. Dzięki temu nie muszą wydawać pieniędzy na nowe.

Punkty ze zniczami do ponownego użycia zwykle znajdują się w rejonie wypożyczalni sprzętu ogrodowego na komunalnych nekropoliach. Te ostatnie także są popularne, ponieważ odwiedzając groby bliskich nie trzeba kupować ani zabierać ze sobą podstawowego sprzętu. To kolejny sposób na oszczędność pieniędzy i środowiska, a także większy komfort.

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja