t Kamery w budkach lęgowych umożliwiają obserwację życia ptaków w Poznaniu – Eco Poznań

Kamery w budkach lęgowych umożliwiają obserwację życia ptaków w Poznaniu

W Poznaniu od kilku lat prowadzone są działania, które mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków lęgowych i bytowych ptakom wędrownym. Budki lęgowe czy pozostawione szczeliny w elewacji to najpopularniejsze z nich. W niektórych budkach zainstalowano kamery, dzięki czemu można „podglądać” ptaki w czasie ich codziennego życia.

Kamery w budkach lęgowych umożliwiają obserwację życia ptaków w Poznaniu

 

Ptaki wędrowne przylatują do Europy zwykle od początku maja, kiedy to w Afryce tworzy się susza, która mocno ogranicza im dostęp do pokarmu, co osłabia nie tylko dorosłe osobniki, ale także ich młode. Do Polski wracają wtedy głównie bociany, jerzyki, drozd śpiewak, rudziki, droździki, kos zwyczajny czy skowronek.

Współczesne budownictwo w bardzo dużym stopniu utrudniło bytowanie ptaków w miastach, szczególnie z uwagi na metody termoizolacji, podczas których zamurowywane są szczeliny w elewacji, które są dobrym miejscem lęgowym.

W ostatnich latach Poznań prowadzi działania mające na celu zapewnienie warunków do lęgu. Wprowadzono standardy postępowania w zakresie remontów budynków oraz ich termomodernizacji. Na ich podstawie, prace mają być prowadzone w taki sposób, by zapobiegać, łagodzić i rekompensować utratę miejsc lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Roboty uzależnione są także od okresu lęgowego i innych kwestii związanych z życiem ptaków i nietoperzy w mieście. Standardy obowiązują wszystkie miejskie jednostki i spółki, ale korzystają z nich również prywatni inwestorzy i deweloperzy.

Miasto montuje także budki lęgowe – nie tylko na drzewach, ale także na budynkach. Pięć lat temu 56 takich „domków” pojawiło się na miejskim budynku przy ul. Gronowej 20. Wśród nich jest 20 budek dla jerzyków, 35 dla wróbli oraz 1 na pustułki. W czterech z nich zamontowano ptaki, dzięki czemu, choć wiele osób nie jest tego świadomych, można podglądać ptaki na żywo w ich domkach. Obecnie wszystkie są zamieszkałe przez pary jerzyków, więc być może niedługo pojawią się tam również młode, których rozwój będzie można obserwować. Podgląd z kamer dostępny jest online tutaj.