16 czerwca 2024

Profesor z Poznania może zdobyć międzynarodową nagrodę za badania nad lasami

Prof. Michał Bogdziewicz, dyrektor Centrum Biologii Lasu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, został Krajowym Mistrzem w prestiżowym międzynarodowym konkursie Frontiers Planet Prize 2024. To wielkie wyróżnienie przyniosła mu praca poświęcona wpływowi zmian klimatycznych na regenerację lasów europejskich.

Profesor z Poznania może zdobyć międzynarodową nagrodę za badania nad lasami

Jego badanie, zatytułowane „Reproductive collapse in European beech results from declining pollination efficiency in large trees” („Zapaść reprodukcyjna w bukach europejskich wynikająca ze spadku efektywności zapylania w dużych drzewach”), przyczyniło się do zrozumienia, jak zmiana klimatu zakłóca naturalne procesy w ekosystemach leśnych. Profesor Bogdziewicz wyjaśnia: “Zmiana klimatu zakłóca regenerację lasów, zagrażając ich zdrowiu. Nasze badania pokazują, jak kluczowe jest zrozumienie tych procesów dla przyszłej ochrony lasów.”

22 kwietnia, w Dzień Ziemi, prof. Bogdziewicz został jednym z 23 Krajowych Mistrzów. Wszyscy oni mają teraz szansę na zdobycie głównej nagrody – miliona franków szwajcarskich, która zostanie przyznana podczas uroczystej ceremonii w Villars-sur-Ollon w Szwajcarii 25 czerwca. Konkurs Frontiers Planet Prize co roku nagradza naukowców za ich innowacyjne badania mające znaczący wpływ na ochronę i zrozumienie naszej planety.

Wydarzenie to, obok swojego naukowego znaczenia, stanowi również znakomitą okazję do podkreślenia roli polskiej nauki w globalnym dyskursie o zmianach klimatycznych i ich wpływie na świat naturalny. Jak podkreśla prof. Bogdziewicz, sukces w tak prestiżowym konkursie to nie tylko osobista satysfakcja, ale również ważny komunikat: “Pokazuje, że polska nauka ma realny wpływ na globalne wysiłki w dziedzinie ochrony środowiska”.

© 2020 iPolska24

Realizacja