17 kwietnia 2024

Łosie na drodze pod Powidzem. Leśnicy przypominają – te zwierzęta nie uciekają przed pędzącym samochodem

Są największymi ssakami żyjącymi w wielkopolskich lasach, ale często wędrują także przy ruchliwych drogach. Łosie, bo o nich mowa, z ciekawością przyglądają się pędzącym samochodom, nieświadome tego, że mogą stworzyć zagrożenie dla siebie i innych. O tym, jak swobodnie czują się na jezdni przekonał się jeden z kierowców na trasie niedaleko Powidza.

Łosie na drodze pod Powidzem. Leśnicy przypominają – te zwierzęta nie uciekają przed pędzącym samochodem fot. Nadleśnictwo Gniezno Mateusz Knast

 

Nadleśnictwo Gniezno opublikowało zdjęcie i nagranie, jakie otrzymało od jednego z kierowców, pana Mateusza. Jadąc przez miejscowość Ługi, niedaleko Powidza, na drodze spotkał klępę z łoszakiem.

Na nagraniu widać, że zwierzętom nie przeszkadza ani asfalt ani jadący samochód.

Jak przypominają leśnicy, łosie są największymi ssakami, jakie można spotkać w okolicznych lasach, a na dodatek są świadome swojej siły. W przeciwieństwie do większości zwierzyny leśnej, pędzący samochód nie wywołuje u łosi lęku, a… ciekawość. To m.in. dlatego ssaki te często można spotkać przy ruchliwych drogach. Co więcej, nie uciekają, a… z chęcią i ciekawością przyglądają się jadącym samochodom. Kierowcy muszą więc zachować wszelką ostrożność i czujność, ponieważ zwierzę może zachować się nieprzewidywalnie, a skutki potrafią być tragiczne.

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja