16 czerwca 2024

Co zrobić, gdy w ogrodzie znajdziemy młode jeże lub zające?

Wiosna i lato to okres, w którym ogrody tętnią życiem. Wśród kwiatów, krzewów i traw możemy napotkać na młode zwierzęta, takie jak jeże i zające. Widok małego jeża czy zajączka może być uroczy, ale niesie za sobą pytanie: co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka wskazówek, jak postępować, gdy spotkamy te młode zwierzęta w naszym ogrodzie.

Co zrobić, gdy w ogrodzie znajdziemy młode jeże lub zające? fot. pexels

1. Zachowaj spokój i obserwuj z daleka

Najważniejsze, to nie panikować. Zarówno jeże, jak i zające, są dzikimi zwierzętami i mogą być bardzo wrażliwe na obecność ludzi. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie ich z pewnej odległości, aby nie powodować stresu. Wiele młodych zwierząt ma rodziców, którzy wrócą, aby się nimi zająć, jeśli tylko nie będą czuli zagrożenia.

2. Nie dotykaj i nie przenoś

Jeże i zające mają bardzo dobry węch i często odrzucają swoje młode, jeśli poczują na nich zapach człowieka. Dlatego, jeśli to możliwe, unikaj dotykania zwierząt. Jeśli widzisz jeża czy zajączka w niebezpiecznym miejscu, takim jak ścieżka ruchliwa drogą, użyj rękawiczek, aby przenieść go w bezpieczne miejsce, najlepiej w pobliże miejsca, w którym go znalazłeś.

3. Upewnij się, że młode zwierzęta nie są ranne

Jeśli młode zwierzę wydaje się być ranne lub chore, skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt lub weterynarzem specjalizującym się w dzikiej faunie. Specjaliści będą w stanie udzielić odpowiedniej pomocy i ocenić, czy zwierzę wymaga interwencji.

4. Zadbaj o środowisko

Jeże i zające często wybierają nasze ogrody, ponieważ są one bogate w pokarm i schronienie. Możemy im pomóc, tworząc przyjazne środowisko: sadząc gęste krzewy, pozostawiając części ogrodu mniej uczęszczane i bezkoszone, oraz unikając używania pestycydów. Takie praktyki wspierają nie tylko jeże i zające, ale również inne dzikie zwierzęta.

5. Zostaw miskę wody

Jeśli masz w ogrodzie małe jeże, warto zostawić dla nich miskę z wodą. W gorące dni jest to szczególnie ważne, ponieważ jeże potrzebują dużo wody, a młode mogą mieć trudności z jej znalezieniem. Pamiętaj jednak, aby miska była płytka, aby zwierzęta nie miały problemu z dostępem do wody.

6. Edukuj innych

Podziel się swoją wiedzą z sąsiadami i rodziną. Wiedza o tym, jak prawidłowo postępować z dzikimi zwierzętami, może uratować życie wielu z nich. Organizowanie spotkań czy warsztatów edukacyjnych to świetny sposób na szerzenie świadomości.

W kontakcie z dziką przyrodą kluczowa jest delikatność i świadomość, że nasze działania mogą mieć znaczący wpływ na ich życie. Pamiętajmy, że są to dzikie zwierzęta, które najlepiej czują się na wolności, w swoim naturalnym środowisku. Dbajmy o nie z szacunkiem i rozwagą.

 
 
 
autorka: AS

© 2020 iPolska24

Realizacja