Trwa nabór na dofinansowania na zielone dachy i ogrody wertykalne

Poznaniacy mają kolejną szansę na włączenie się w działania na rzecz ochrony klimatu i poprawy jakości środowiska miejskiego. Trwa nabór do programu, który umożliwia otrzymanie miejskiego dofinansowania na tworzenie zielonych dachów i ogrodów wertykalnych.

Trwa nabór na dofinansowania na zielone dachy i ogrody wertykalne fot. UMP

 

Zielone dachy i ogrody wertykalne to nowoczesne rozwiązania urbanistyczne, które nie tylko upiększają miejską przestrzeń, ale również przyczyniają się do poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia bioróżnorodności. Ogrody wertykalne to pionowe instalacje obsadzone roślinami wieloletnimi, które tworzą zielone ściany. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu zimozielony bluszcz lub winobluszcz, które wprowadzają do miejskiego krajobrazu elementy przypominające gęstwinę dżungli. Zielone dachy to natomiast roślinne nasadzenia na dachach budynków, które są dostosowane do wieloletniej wegetacji.

Program dofinansowań skierowany jest do szerokiego grona odbiorców – mogą z niego skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, instytucje, organizacje oraz wspólnoty mieszkaniowe. Wsparcie finansowe jest dostępne dla projektów realizowanych na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz gospodarczych na terenie Poznania. Warunkiem jest uregulowana sytuacja prawna nieruchomości i posiadanie tytułu prawnego do budynku przez wnioskodawcę.

Dotacja może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 25 000 zł. Wymagane jest spełnienie określonych kryteriów technicznych. Zielone dachy muszą być dostosowane do możliwości obciążeniowych budynku, mieć kąt nachylenia nie większy niż 30° oraz minimalną powierzchnię 10 m². Natomiast ogrody wertykalne powinny mieć powierzchnię co najmniej 15 m² i być umieszczone na zewnętrznej, pionowej ścianie budynku, z odpowiednim systemem nawadniania.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 września w formie papierowej lub elektronicznej. Dokumenty papierowe należy przesyłać na adres Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań lub dostarczyć osobiście do sekretariatu wydziału. Wnioski elektroniczne można przesyłać na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta Poznania przez platformę ePUAP.

Pełne informacje na temat programu oraz wymaganych dokumentów można uzyskać pod numerami telefonów infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44 oraz Wydziału Klimatu i Środowiska: 61 878 40 57 i 61 878 40 53.

W tym roku na realizację zielonych dachów i ogrodów wertykalnych Miasto Poznań przeznaczyło łącznie 200 tys. zł. To świetna okazja, aby przyczynić się do ekologicznej transformacji miasta i uczynić Poznań jeszcze bardziej zielonym miejscem do życia.

© 2020 iPolska24

Realizacja