Aleja Warciarzy uroczyście odsłonięta w 109. urodziny Warty Poznań

W wyjątkowy sposób Warta Poznań uczciła 109. rocznicę swojego powstania. U zbiegu ulic Spychalskiego i Dolna Wilda odsłonięto Aleję Warciarzy, czyli nowe drzewa, których patronami zostali założyciele Warty. Docelowo roślin będzie kilkadziesiąt.

Aleja Warciarzy uroczyście odsłonięta w 109. urodziny Warty Poznań

 

Aleja Warciarzy powstała w pasie zieleni u zbiegu ulic Dolna Wilda i Spychalskiego, niedaleko siedziby klubu. To jeden z projektów Warty Poznań, która w ubiegłym roku zadeklarowała zaangażowanie społeczne, w tym m.in. na rzecz środowiska naturalnego. Jednocześnie nawiązano do historii „Zielonych”.

Docelowo Aleja będzie liczyć około 60 drzew. W dniu 109. rocznicy powstania klubu oficjalnie odsłonięto siedem pierwszych, które posadzono wiosną. Otrzymały one patronó – siedmiu założycieli Warty, którymi byli: Franciszek Szyc – pierwszy prezes Klubu, Edmund Szyc – sekretarz w 1912 roku, a później m.in. kronikarz i prezes Warty Poznań, Stefan Malinowski – pierwszy skarbnik, Marian Beym – czyli pierwszy kapitan sportowy klubu oraz Stefan Mórkowski, Kazimierz Świderski i Ludwik Zysnarski.

Aleja Warciarzy ma stanowić „żywy pomnik” dla pokoleń kolejnych poznaniaków i kibiców, którzy mogą w ten sposób poznawać historię Waryty a jednocześnie dopełnić przestrzeń, promując działania prośrodowiskowe.

„Zależy nam na tym, żeby inspirować. Żeby młodzi ludzie mogli dowiedzieć się czegoś o Warcie, o jej historii w sposób oryginalny, przystępny i pro ekologiczny” – powiedział Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań.

Drzewa to lipy drobnolistne, odmiana greenspire. Pomogą one oczyścić powietrze w okolicy, zdobiąc także oko i zapewniając cień. Przy każdej lipie znajduje się drewniana tabliczka z nazwiskiem patrona oraz kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie użytkowników na stronę internetową projektu, gdzie znajdą informacje zarówno o akcji jak i patronach Alei.