9 grudnia 2023

O czym pamiętać wybierając się na grzyby? Ekspert z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przypomina zasady

Grzybobranie w złotej polskiej jesieni to aktywność przyciągająca wielu miłośników natury. Ciepłe, słoneczne dni, poranne mgły, kolorowe liście, jesienne kwiaty i obfitość grzybów tworzą idealne warunki do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Grzyby, będące przysmakiem nie tylko dla ludzi, ale i dla wielu gatunków zwierząt, stanowią główną atrakcję tych wycieczek. Należy jednak uważać.

O czym pamiętać wybierając się na grzyby? Ekspert z  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przypomina zasady fot. pexels

 

Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu podkreśla konieczność odpowiedniego przygotowania przed wyruszeniem do lasu: zaleca ubiór dostosowany do warunków terenowych, zabranie naładowanego telefonu oraz korzystanie z aplikacji Mobilny bank danych o lasach (mBDL), by uniknąć zgubienia się. Ponadto, przypomina o zakazie wjazdu samochodem do lasu oraz o znaczeniu zbierania wyłącznie znanych gatunków grzybów.

Maćkowiak zwraca uwagę na właściwe przechowywanie grzybów w wiklinowych koszykach, zamiast w plastikowych wiadrach czy torbach, aby zapobiec ich psuciu. Podkreśla również, że przy zbieraniu grzybów należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić grzybni (należy przykryć ją mokrym mchem, by nie wyschła), i w razie wątpliwości skorzystać z pomocy wykwalifikowanych grzyboznawców.

Lekarz Eryk Matuszkiewicz z Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu ostrzega, że grzyby są pokarmem ciężkostrawnym i nie powinny być spożywane przez osoby z problemami układu pokarmowego oraz małe dzieci. Odnotowano już przypadki osób hospitalizowanych z powodu spożycia grzybów, które skarżyły się na bóle brzucha, biegunkę i wymioty.

Dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla, że grzyby są ważnym elementem diety wielu gatunków zwierząt, w tym saren, dzików, ślimaków i różnorodnych stawonogów. Zaleca zostawianie niejadalnych lub starych grzybów w lesie dla tych zwierząt.

Jesienne grzybobranie to wspaniała okazja do cieszenia się naturą, ale wymaga odpowiedzialności i wiedzy. Pamiętając o tych wskazówkach, można bezpiecznie korzystać z darów lasu, jednocześnie dbając o środowisko naturalne i jego mieszkańców.

© 2020 iPolska24

Realizacja