9 grudnia 2023

Światowy Dzień Żywności – jak świętować go na co dzień?

16 października świętujemy Światowy Dzień Żywności. Ta ważna data ma na celu zwrócenie uwagi na problem głodu na świecie i propagowanie idei bezpieczeństwa żywnościowego dla wszystkich ludzi. Ale czym dokładnie jest Światowy Dzień Żywności i dlaczego jest tak ważny?

Światowy Dzień Żywności – jak świętować go na co dzień? fot. pexels

 

Historia Światowego Dnia Żywności

Światowy Dzień Żywności został ustanowiony w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Wybrano 16 października na dzień obchodów w hołdzie daty założenia FAO w 1945 roku. Od tego czasu, różne kraje, organizacje i społeczności obchodzą ten dzień poprzez różnego rodzaju wydarzenia, takie jak konferencje, warsztaty i festiwale kulinarne.

Dlaczego jest to ważne?

  1. Podkreślenie problemu głodu: Mimo postępu technologicznego i rosnącego bogactwa niektórych krajów, głód nadal jest jednym z najpoważniejszych problemów globalnych. Około 690 milionów ludzi na świecie cierpi na niedożywienie.

  2. Promocja lokalnej żywności: Dzień ten zachęca do doceniania lokalnych producentów żywności i promowania zrównoważonego rolnictwa.

  3. Edukacja i świadomość: Wiedza na temat pochodzenia naszej żywności, jej wpływu na zdrowie i środowisko jest kluczowa dla podejmowania świadomych decyzji konsumenckich.

Jak świętować Światowy Dzień Żywności?

  • Wsparcie lokalnych producentów: Kupuj żywność od lokalnych rolników i rzemieślników.

  • Udział w edukacyjnych wydarzeniach: Wiele szkół i organizacji oferuje warsztaty i prelekcje na temat żywności, rolnictwa i głodu.

  • Działania charytatywne: Można wesprzeć organizacje, które walczą z głodem na świecie, poprzez datki lub wolontariat.

  • Podnoszenie świadomości: Użyj mediów społecznościowych, aby podzielić się informacjami i zainspirować innych do działania.

Światowy Dzień Żywności to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim do refleksji nad tym, jak możemy przyczynić się do lepszego świata, w którym każdy ma dostęp do bezpiecznej i zdrowej żywności. W tym dniu zastanówmy się, jakie małe zmiany w naszym codziennym życiu mogą przynieść wielkie korzyści dla naszej planety i ludzi na niej żyjących.

 

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja