9 grudnia 2023

Wielkanoc bez marnowania, czyli święta “less waste”

Święta Wielkanocne kojarzą nam się z zajączkiem, pisankami, a przede wszystkim z czasem poświęconym najbliższym. Świąteczna euforia może jednak doprowadzić do nadmiernego konsumpcjonizmu, a co za tym idzie do niepożądanego marnotrawstwa. Co zrobić, aby zminimalizować niekorzystny wpływ na środowisko? Oto kilka pomysłów na święta w stylu less waste.

Wielkanoc bez marnowania, czyli święta “less waste”

Zaplanuj Wielkanoc

Less waste to działania, mające na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Najważniejsze zaczyna się więc jeszcze przed samymi świętami. Warto przejrzeć domowe szafki, czy półki w lodówce – możliwe, że niektóre potrzebne produkty są już na swoim miejscu. Dopiero później zróbmy listę zakupów. Dobrze jest dokładnie zaplanować dania, które zamierzamy przygotować. Wiedząc, co chcemy kupić zmniejszamy ryzyko zapełnienia się sklepowego koszyka głupotami.

Dekoruj z głową

Innym nieodłącznym elementem Świąt Wielkiejnocy są dekoracje. Łatwo zatracić się w morzu różnego rodzaju ozdób, którymi w tym okresie zalewają nas producenci. Zamiast kupować kolejnego plastikowego zajączka, może warto sięgnąć po tego, który od zeszłego roku kurzy się na strychu? Oczywiście nie każdy kolekcjonuje kartony wypełnione wielkanocnymi dekoracjami. Nic straconego! Znakomitym pomysłem będzie własnoręczne stworzenie ozdób w domowym zaciszu. Oprócz oryginalnego wystroju, rodzinnej zabawy oraz wykorzystania zalegających materiałów, możemy nieco zadbać o nasze środowisko.

Nie wyrzucaj resztek

W kuchni podczas gotowania, szczególnie w okresie świątecznym, pozostaje mnóstwo resztek jedzenia. W sieci możemy znaleźć całą listę różnego rodzaju ciekawych przepisów, dzięki którym zminimalizujemy produkcję śmieci. Łupiny z cebuli można wykorzystać do przyrządzenia prozdrowotnego naparu, obierki z ziemniaka mogą posłużyć do pielęgnacji włosów, a fusy z kawy pomogą w nawożeniu domowych roślin. Wystarczą chęci!

Podziel się

Co zrobić kiedy już zorientujemy się, że jedzenia jest zwyczajnie za dużo? W wielu miejscach w naszym kraju funkcjonują specjalne punkty, w których można zostawić rożne produkty spożywcze. W tak prosty sposób możemy pomóc potrzebującym. Jadłodzielnia działa zarówno w dużych miastach, np. Poznaniu, jak i mniejszych miejscowościach – np. w podpoznańskiej Mosinie.

 

autor: R. Wnęk

© 2020 iPolska24

Realizacja