16 czerwca 2024

Jak prawidłowo przycinać rośliny na jesień? Poradnik dla ogrodników

Jesień to czas, kiedy nasze ogrody zmieniają kolor i przygotowują się do nadchodzącego zimowego snu. Aby rośliny były zdrowe i piękne w kolejnym sezonie, konieczne jest odpowiednie ich przycinanie. Jak to zrobić poprawnie? Oto kilka kluczowych wskazówek.

Jak prawidłowo przycinać rośliny na jesień? Poradnik dla ogrodników fot. pexels

1. Znajdź odpowiedni moment Nie wszystkie rośliny wymagają przycinania na jesień. W rzeczywistości niektóre z nich lepiej przycinać wiosną lub latem. Dlatego ważne jest, aby poznać potrzeby konkretnej rośliny i dostosować do nich termin przycinania.

2. Usuwaj uszkodzone i chore gałązki Jednym z głównych celów jesiennej pielęgnacji jest usunięcie uszkodzonych, chorych lub martwych gałęzi. Dzięki temu roślina będzie miała więcej energii do wzrostu wiosną i będzie bardziej odporna na szkodniki oraz choroby.

3. Przycinaj z umiarem Pamiętaj, że przycinanie to stres dla rośliny. Nie odbieraj jej zbyt wielu gałęzi naraz. W przypadku wielu drzew i krzewów zaleca się, aby nie usuwać więcej niż 1/3 masy rośliny podczas jednego przycinania.

4. Używaj odpowiednich narzędzi Aby przycinanie było skuteczne i bezpieczne dla rośliny, konieczne jest użycie odpowiednio naostrzonych narzędzi. Sekatory, piły i nożyce do gałęzi powinny być czyste i dobrze utrzymane.

5. Pamiętaj o bylinach Niektóre byliny, takie jak hosty czy rudbekie, możesz przycinać na jesień, usuwając przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu wiosną szybciej rozwiną się młode pędy.

6. Ostrożnie z roślinami mrozoodpornymi Niektóre rośliny, takie jak różaneczniki czy magnolie, lepiej przycinać w późną zimę lub wczesną wiosną, ponieważ ich pędy mogą być wrażliwe na niskie temperatury.

Przycinanie jest ważnym elementem pielęgnacji ogrodu i może znacząco wpłynąć na zdrowie i wygląd roślin. Pamiętaj jednak, że każda roślina jest inna i ma swoje indywidualne potrzeby. Dlatego zanim sięgniesz po sekatory, poświęć chwilę na zastanowienie się, co jest najlepsze dla Twojego ogrodu.

 

autor: DK

© 2020 iPolska24

Realizacja