16 czerwca 2024

Inwazyjne gatunki drzew iglastych znikną z Europy Środkowej do 2080 r.

Inwazyjne gatunki drzew iglastych znikną z Europy Środkowej do 2080 r. i pozostaną jedynie w Skandynawii i Wielkiej Brytanii – wynika z analiz przeprowadzonych m. in. przez polskich naukowców. “Mając te dane, można planować zmianę zasad hodowli lasu” – powiedział PAP prof. Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN.

Inwazyjne gatunki drzew iglastych znikną z Europy Środkowej do 2080 r. fot. pexels

 

Naukowcy z Polski, Czech, Ukrainy, Rumunii i Bułgarii pod kierunkiem dr. Radosława Puchałki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stworzyli model zmian występowania gatunków drzew klasyfikowanych jako inwazyjne, ale jednocześnie uważanych za najważniejsze z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia w strefie klimatycznej umiarkowanej Europy.

Naukowcy wybrali do badania sześć gatunków drzew iglastych (jodłę olbrzymią, świerka sitkajskiego, sosnę wydmową, sosnę wejmutkę, daglezji zielonej oraz żywotnika olbrzymiego) i sześć gatunków drzew liściastych (klon jesionolistny, bożodrzew gruczołowaty, jesion pensylwański, orzech czarny, czeremchę amerykańską i dąb czerwony.

 

PAP MediaRoom

© 2020 iPolska24

Realizacja