16 czerwca 2024

Rekordowe dofinansowania w ramach programu Kawka Bis. Ostatnie dni na zgłoszenia

Zostały ostatnie dni na zgłoszenia do programu Kawka Bis, który pozwala na uzyskanie dotacji z miejskiego budżetu na wymianę „kopciuchów”. W edycji 2023 i 2024 można otrzymać największe wsparcie.

Rekordowe dofinansowania w ramach programu Kawka Bis. Ostatnie dni na zgłoszenia

 

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, 1 stycznia 2024 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania „kopciuchów”. Jego złamanie będzie oznaczało kary finansowe. Do końca 2023 roku należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, do końca 2025 r. trzeba zastąpić piece kaflowe lub typu koza, (tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń) a do końca 2027 r. – kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4.

Poznański miejski program Kawka Bis pozwala na uzyskanie dotacji na przeprowadzenie wymiany. Nabór w obecnej edycji rozpoczął się 2 stycznia i tylko do połowy lipca złożono już 657 wniosków. Do tej pory przygotowano już ok. 500 umów na łączną kwotę ok. 10 mln złotych. Oznacza to, że zostało jeszcze ok. 2,5 mln złotych w tegorocznej odsłonie programu.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca, a decyduje kolejność zgłoszeń. Jak przypomina Wydział Klimatu i Środowiska UMP, złożenie wniosku nie oznacza automatycznego udzielenia dotacji.

Możliwe jest uzyskanie nawet 100% dofinansowania kosztów wymiany starego pieca. Ile wynoszą limity?

– 12 000 zł w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zmiany na ogrzewanie elektryczne,
– 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe,
– 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – nie więcej niż – 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni,
– 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) – (nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni),
– 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne – nie więcej niż 400 zł/m2 ogrzewanej powierzchni. 

Kwota maksymalnego dofinansowania w latach 2023-2024 jest największa od początku programu.

Z miejskiego programu mogą skorzystać mieszkańcy Poznania, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne i jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi, które do ogrzewania swoich domów i mieszkań wciąż wykorzystują tak zwane kopciuchy.

Wnioski można składać na 3 sposoby:

– za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP)
– w formie papierowej – w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu)
– listownie (kierując dokumenty na wskazany adres) – datą złożenia wniosku jest data jego wpływu do Urzędu Miasta Poznania, nie data stempla pocztowego

Więcej informacji dostępnych jest na stronie programu.

© 2020 iPolska24

Realizacja