30 maja 2024

Kompostowanie podczas upałów: o czym pamiętać latem?

Kompostowanie to zrównoważona metoda zarządzania odpadami, która przyczynia się do zmniejszenia emisji metanu, a także tworzy wartościowy nawóz dla naszych ogrodów. Jednak w czasie letnich upałów, kompostowanie może stać się trudniejsze. Wysokie temperatury mogą przyspieszyć proces rozkładu, ale mogą także powodować nieprzyjemne zapachy, przyciągać szkodniki i przesuszać kompost. W tym artykule podpowiemy, jak skutecznie prowadzić kompostowanie w okresie wysokich temperatur.

Kompostowanie podczas upałów: o czym pamiętać latem? fot. pexels

Pamiętaj o wilgotności

Podczas upałów kompost może szybko wyschnąć, co zahamuje proces kompostowania, ponieważ mikroorganizmy potrzebują wilgoci do przetrwania. Aby utrzymać kompost wilgotnym, regularnie dodawaj zielone odpady, takie jak obcięcia trawy, które pomagają zachować wilgoć. Możesz również zraszać kompost wodą, ale staraj się nie przesadzić – kompost powinien być wilgotny, ale nie mokry.

Zapewnij odpowiednią wentylację

Wysokie temperatury mogą powodować, że kompost zaczyna się “gotować”, co przyspiesza rozkład, ale może też zabić korzystne mikroorganizmy. Regularne przekopywanie kompostu pomoże wprowadzić do niego świeże powietrze i zapobiegnie przegrzaniu.

Zrównoważony stosunek zielonych i brązowych odpadów

Podczas upałów, zaleca się dodawanie więcej “brązowych” odpadów (np. suche liście, gałęzie, papier), które pomagają utrzymać strukturę kompostu i zapewniają równowagę pomiędzy azotem a węglem. Zbyt dużo azotu w postaci “zielonych” odpadów może powodować gnicie i nieprzyjemne zapachy.

Używaj odpowiedniego pojemnika na kompost

Pojemnik na kompost powinien mieć pokrywę, aby zatrzymać wilgoć i zapobiec przegrzewaniu. Idealny pojemnik powinien mieć również otwory na boki dla wentylacji i być podniesiony od ziemi, aby zapewnić cyrkulację powietrza od dołu.

Włączanie dodatków do kompostu

Dodatki takie jak kompost starterowy lub specjalne produkty dostępne w sklepach ogrodniczych mogą pomóc przyspieszyć proces kompostowania i zapewnić zdrowe środowisko dla mikroorganizmów.

Kompostowanie w czasie upałów wymaga nieco więcej uwagi, ale jest to możliwe do osiągnięcia z odpowiednim planowaniem i regularnym utrzymaniem. Dzięki tym prostym krokom, możesz cieszyć się korzyściami z kompostowania przez cały rok, bez względu na pogodę.

 

 

autor: DK

© 2020 iPolska24

Realizacja