5 lutego 2023

Czy w Poznaniu zwierzęta mogą schować się pod liśćmi? ZZM wyjaśnia zasady grabienia i sprzątania liści

Choć zima coraz bliżej, a grabienie liści kojarzy się bardziej z jesienią, to w związku z coraz niższymi temperaturami temat powrócił do dyskusji wśród poznaniaków. Czy małe ssaki i owady będą mogły schować się przed mrozem i śniegiem pod „kocykiem” z liści? Zarząd Zieleni Miejskiej przypomina zasady obowiązujące w Poznaniu w tym zakresie.

Czy w Poznaniu zwierzęta mogą schować się pod liśćmi? ZZM wyjaśnia zasady grabienia i sprzątania liści

W Poznaniu grabienie liści jest ograniczane. Na bieżąco usuwane są z miejsc reprezentacyjnych i często użytkowanych, czyli np. Przy alejkach parkowych, pomnikach, placach zabaw czy cmentarzach. Ma to na celu z jednej strony zadbanie o estetykę miejsc pamięci i powierzchni rekreacyjnych, a z drugiej zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Liście nie są usuwane z obszarów rzadziej użytkowanych, skupin krzewów, bylin, roślin okrywowych czy gęsto zadrzewionych. Zostawiane do wiosny zapewnią izolację termiczną roślinom, będąc jednocześnie miejscem schronienia dla małych zwierząt. Dodatkowo, rozkładając się liście wzbogacają glebę.

W miejskich parkach wyznaczono ekostrefy czyli miejsca, w których nie przeprowadza się ingerencji w to, co robi natura.

W ustronnych miejscach w przestrzeni miejskiej liście są zbierane w stosy, w których mogą przezimować np. jeże.

ZZM zaznacza jednak, że liście spod roślin, które były zaatakowane przez szkodniki lub choroby są usuwane mając na względzie zdrowie drzew i krzewów.

 

 

autorka: A. Karczewska