Poznań inwestuje w zieleń: 200 tys. zł na modernizację rodzinnych ogrodów działkowych

Miasto Poznań kontynuuje inwestowanie zieloną przyszłość, przyznając dotacje o wartości 200 tys. zł na modernizację pięciu rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Środki te zostaną wykorzystane na różnorodne inwestycje infrastrukturalne, takie jak remont świetlicy, wymiana ogrodzenia, modernizacja oświetlenia czy przebudowa instalacji energetycznej. Umowy dotyczące tych inwestycji zostały podpisane w środę, 7 czerwca.

Poznań inwestuje w zieleń: 200 tys. zł na modernizację rodzinnych ogrodów działkowych

Podkreślając znaczenie wsparcia finansowego, zastępca prezydenta miasta, Jędrzej Solarski, powiedział:

“Już po raz szósty dofinansowujemy ogródki działkowe na terenie naszego miasta. Kolejne tereny staną się piękniejsze, bezpieczniejsze oraz bardziej komfortowe. Jesteśmy jednym z pierwszych samorządów, które wprowadziły dopłaty inwestycyjne do ogrodów działkowych.”

Ogólnodostępne wydarzenia, edukacja ekologiczna, a przede wszystkim miejsca spotkań – takie od kilku lat są ogrody działkowe w Poznaniu. Inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki dotacjom miejskim, na pewno posłużą nie tylko działkowiczom, ale i wszystkim mieszkańcom miasta.

Wśród beneficjentów dotacji jest ROD Antoniego Paszkowiaka, który planuje remont świetlicy ogrodowej, ROD Armii Poznań, który zainwestuje w modernizację oświetlenia, a także ROD Bielniki, który przeprowadzi przebudowę instalacji energetycznej. Dalsze inwestycje obejmują wymianę ogrodzenia w ROD im. Marii Curie-Skłodowskiej oraz remont i modernizację świetlicy w ROD “Camping pod Lasem”.

Od 2018 roku miasto Poznań przyznaje dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych. Od tego czasu, miasto przekazało łącznie prawie 1,4 mln zł dla 37 ROD na modernizację infrastruktury.

W ostatnich latach przekazane środki przyczyniły się do znaczącej poprawy jakości spędzania czasu w ogrodach – od modernizacji nawierzchni alejek, poprzez wymianę linii energetycznych, aż po remonty sieci wodociągowych. Wprowadzono również nowe udogodnienia, takie jak wiaty, urządzenia siłowni zewnętrznej oraz kompleksy rekreacyjno-wypoczynkowe.

W stolicy Wielkopolski działą 85 rodzinnych ogrodów działkowych, w których użytkowanych jest blisko 18 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 612 ha. Te zielone oazy w sercu miasta stanowią ważny element ekosystemu miejskiego, przyczyniając się do różnorodności biologicznej i retencji wody, a także oferując mieszkańcom miejsca do relaksu i rekreacji.

Umowy dotyczące dotacji na rok 2023 zostały podpisane podczas spotkania, w którym wzięli udział: Jędrzej Solarski – zastępca prezydenta Poznania, Monika Danelska – przewodnicząca Komisji Współpracy Lokalnej Rady Miasta Poznania, Henryk Kania – wiceprzewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki RMP, Joanna Jajus – dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, Gerard Hajgelman – jej zastępca, a także przedstawiciele ogrodów działkowych.

© 2020 iPolska24

Realizacja