Przełomowe porozumienie podpisane podczas Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Podczas drugiej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych, H2POLAND, które odbywa się w Poznań Congress Center od 16 do 17 maja, podpisano przełomowe porozumienie. Ta historyczna umowa oznacza początek pierwszej inicjatywy wodorowej obejmującej kraje Europy Środkowej i Bałtyckiej.

Przełomowe porozumienie podpisane podczas Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND fotobueno / Grupa MTP

 

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, kraje te zadeklarowały chęć tworzenia wodorowej platformy umożliwiającej dzielenie się doświadczeniami i podejmowanie działań na rzecz zielonej transformacji w krajach i samorządach Europy Środkowej i Wschodniej. Porozumienie podpisali przedstawiciele z Czech, Węgier, Polski, Estonii, Ukrainy i Słowacji.

Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreślił znaczenie inicjatywy, mówiąc: “Jest to doskonały początek budowy partnerstwa biznesowego. Unia Europejska musi być silna jako całość i rozwijać się równomiernie“.

Podczas pierwszego dnia forum H2POLAND odbyło się wiele debat, prezentacji i warsztatów, w tym “Strategia rozwoju dolin wodorowych w Polsce”, zorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Popularity forum pokazuje rosnące zainteresowanie wodorem jako kluczowym elementem transformacji energetycznej. Zyska podkreślił, że “zielony wodór stanie się nieodłącznym elementem systemu energetycznego”.

Kluczowym tematem forum było współdziałanie – pomiędzy sektorami, co pokazały inicjatywy takie jak program edukacyjny Akademia H2 zainicjowany przez PKN ORLEN czy Idea 3W Banku Gospodarstwa Krajowego, łącząca biznes, naukę i sektor publiczny. Uczestnicy forum mieli również możliwość poznać korzyści płynące z energetyki wodorowej, odwiedzając część wystawienniczą H2POLAND.

Drugi dzień forum, otworzył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. W programie znalazły się m.in. wystąpienie online Fransa Timmermansa oraz prezentacje dobrych praktyk z Polski i zagranicy.

 

© 2020 iPolska24

Realizacja