21 lutego 2024

Poznań ma nowe pomniki przyrody. Wielkie drzewa otoczono szczególną opieką

Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia nowych pomników przyrody w mieście. To platany klonolistne – zarówno pojedyncze drzewa jak i ich grupy.

Poznań ma nowe pomniki przyrody. Wielkie drzewa otoczono szczególną opieką fot. UMP

 

Ustanowienie roślin pomnikiem przyrody wiąże się z ich dodatkową ochroną. Zgodnie z prawem, objęte są monitoringiem stanu zdrowotnego oraz wykonywaniem cięć awaryjnych. Ich uszkadzanie, ścinanie czy niszczenie jest prawnie zabronione, podobnie jak zanieczyszczanie gleby, w której rosną. Ta także jest regularnie badana.

Decyzją radnych miejskich za pomnik przyrody uznano aleję w parku im. Adama Mickiewicza, która obejmuje 21 drzew. Mają one od 16 do 24 metrów wysokości.

Kolejne nowe pomniki to cztery platany rosnące w parku im. Karola Marcinkowskiego posadzone na początku XX wieku. Ich rozmiary pozwoliły na uznanie za pomnik przyrody całej grupy drzew. Mają od 20 do 24 metrów wysokości i badania wykazały, że są w dobrym stanie.

Ostatnie z nowych pomników to cztery platany na pl. Wolności, które otrzymały imiona prof. Aliny Hejnowicz, prof. Konstantego Steckiego, prof. Józefa K. Paczoskiego i prof. Witolda Kuleszy. To poznańscy naukowcy zajmujący się przyrodą – botanicy oraz fitosocjolog.

Także i one posadzono na początku XX wieku. Mają od 20 do 23,5 metra wysokości i są w bardzo dobrym lub dobrym stanie.

© 2020 iPolska24

Realizacja