30 maja 2024

Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu?

Zapewne wielu miłośników ogrodnictwa doświadczyło tego nieprzyjemnego uczucia, gdy po godzinach pracy nad swoim zielonym rajem, nagle zauważają kopce ziemi, które wcześniej tam nie były. Kret. Te niewielkie stworzenia, choć mają swoje miejsce w ekosystemie, mogą powodować znaczne szkody w ogrodach. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu.

Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu? fot. pixabay

1. Użyj naturalnych repelentów

Krety są wrażliwe na niektóre zapachy, które mogą skutecznie odstraszać je od Twojego ogrodu. Przykładem może być czosnek, cebula czy olejek z mięty pieprzowej. Wystarczy umieścić te substancje w kretowiskach, a kret powinien szybko zmienić swoje miejsce zamieszkania.

2. Zastosuj ultradźwięki

Urządzenia ultradźwiękowe to kolejna metoda, która ma na celu odstraszyć kreta bez szkodzenia mu. Emitują one dźwięki o wysokiej częstotliwości, które krety znajdują nieprzyjemne. Urządzenia te są łatwe do zainstalowania i bezpieczne dla innych zwierząt oraz ludzi.

3. Zainstaluj siatki przeciwkretowe

Jedną z najbardziej skutecznych, choć pracochłonnych metod jest zainstalowanie siatek przeciwkretowych. Najlepiej zrobić to podczas zakładania nowego ogrodu lub trawnika, choć siatkę można zainstalować również w istniejącym ogrodzie. Siatka skutecznie uniemożliwia kretom kopanie tuneli.

4. Skorzystaj z usług profesjonalistów

Jeżeli walka z kretami przekracza Twoje możliwości, możesz zawsze skorzystać z usług profesjonalistów. Są to osoby posiadające odpowiednie doświadczenie i narzędzia, które skutecznie pomogą Ci pozbyć się niechcianych gości z ogrodu.

Ważne jest, aby pamiętać, że krety są chronione w wielu krajach, a ich zabijanie może być nielegalne. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek akcji, dobrze jest zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony tych zwierząt.

Walka z kretami w ogrodzie może być wyzwaniem, ale istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą Ci odzyskać kontrolę nad swoim zielonym rajem. Pamiętaj, że cel to nie zabicie kreta, lecz skierowanie go do innego miejsca, z dala od Twojego ogrodu. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na naturalne repelenty, urządzenia ultradźwiękowe, zainstalujesz siatkę przeciwkretową czy skorzystasz z usług profesjonalistów, pamiętaj, że cierpliwość i konsekwencja są kluczowe.

Chociaż krety mogą być utrapieniem dla ogrodników, pamiętajmy, że są one ważnym elementem ekosystemu, pomagającym w naturalnym procesie aeracji gleby i redukcji szkodników. Dlatego naszym celem powinno być nie tyle zniszczenie kreta, co raczej skierowanie go tam, gdzie nie będzie przeszkadzał w naszych ogrodowych planach.

 

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja