27 marca 2023

Dlaczego lepiej pić wodę z kranu zamiast butelkowanej?

Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu i powinniśmy spożywać jej odpowiednią ilość każdego dnia, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wielu ludzi decyduje się na picie wody butelkowanej, ale coraz więcej ekspertów zaleca picie wody z kranu. Dlaczego? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, dlaczego warto pić wodę z kranu zamiast butelkowanej.

Dlaczego lepiej pić wodę z kranu zamiast butelkowanej? fot. pixabay
  1. Mniej plastiku

Produkcja butelek plastikowych przyczynia się do znacznych szkód dla środowiska naturalnego. Około 8 milionów ton plastikowych butelek trafia każdego roku do oceanów, szkodząc faunie i florze morskiej. Wybierając picie wody z kranu zamiast wody butelkowanej, możemy pomóc w redukcji ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

2. Oszczędność pieniędzy

Jednym z największych argumentów za piciem wody z kranu jest jej cena. Woda z kranu jest zazwyczaj tańsza niż woda butelkowana, a jej koszt jest zazwyczaj znacznie niższy niż cena wody butelkowanej, nawet jeśli wziąć pod uwagę koszty filtrów do wody lub innych urządzeń, które mogą pomóc w poprawie jakości wody z kranu.

3. Bezpieczeństwo

Woda z kranu jest regularnie monitorowana przez władze sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że jest bezpieczna do picia. Woda butelkowana, choć kontrolowana, może być transportowana i magazynowana w nieodpowiedni sposób, co wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo spożywania.

4. Smak

Woda z kranu jest często uważana za lepszą w smaku niż woda butelkowana. Woda z kranu może mieć naturalny smak i aromat, który jest bardziej pożądany dla niektórych ludzi niż woda butelkowana, która jest często poddawana procesom filtracji i dezynfekcji, które wpływają na jej smak i jakość.

4. Komfort

Picie wody z kranu jest wygodniejsze niż picie wody butelkowanej. Woda z kranu jest dostępna w każdej chwili i nie musimy martwić się o to, czy mamy ją przy sobie. Nie musimy również nosić ciężkich butelek z wodą i przewozić ich w różne miejsca.

5. Mniejsze zużycie paliwa

Produkcja, transport i utylizacja butelek plastikowych generują znaczne ilości emisji gazów cieplarnianych. Wybierając picie wody z kranu zamiast wody butelkowanej, możemy pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszyć nasz wpływ na zmiany klimatyczne. Nie wiąże się ona z transportem.