17 kwietnia 2024

Jak kupować sprzęt AGD w duchu eko?

Na rynku dostępne jest całe mnóstwo sprzętów AGD z coraz nowocześniejszymi systemami. Zakup nowego urządzenia do kuchni, czy łazienki może okazać się koszmarem. Podpowiadamy jak kupować ekologicznie, aby oszczędzać energię i obniżyć rachunki.

Jak kupować sprzęt AGD w duchu eko? fot. pixabay

 

Kupując nowy sprzęt należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, im jest ona wyższa tym lepiej dla środowiska i naszego portfela. Przypominamy, że od 2021 roku weszły nowe oznaczenia od A do G, gdzie A to urządzenie najbardziej ekologiczne.

Przed udaniem się na zakupy należy ustalić nasz budżet. Warto zainwestować w droższy sprzęt, ponieważ w przyszłości pozwoli to zaoszczędzić pieniądze – urządzenie będzie ci dłużej służyło i nie będzie potrzeby wymieniania go za kilka miesięcy. Kupując pralkę lub zmywarkę, wybieraj te które nie pobierają za dużo wody, dzięki temu dodatkowo zaoszczędzisz na rachunkach za wodę.

Nie decyduj się na duże sprzęty jeśli tego nie potrzebujesz. Aby urządzenie nie marnowało energii musi w pełni wykorzystywać swoje moce, dlatego jeśli jesteś singlem nie kupuj dużej zmywarki.

Czytaj instrukcję obsługi. Pewnie większość osób tego nie robi, ale możemy tam znaleźć wiele informacji na temat nowoczesnych technologii, które pomogą nam zaoszczędzić energie elektryczną.

Nie używasz urządzenia ? Wyłącz go. Wychodząc z pokoju wyłącz światło, kiedy nikt nie ogląda telewizora nie musi on działać cały czas. Tak samo w przypadku lodówki, gdy wyjmujesz jakieś jedzenie, nie zostawiaj otwartych drzwi na długo bo w ten sposób marnuje się prąd a urządzenie musi zużyć dużo energii aby wyrównać temperaturę.

Warto zainwestować w sprzęt energooszczędny, który niestety jest droższy. Nie należy oczekiwać że oszczędzimy dzięki temu dużą kwotę, ale na pewno zadbamy w ten sposób o środowisko. Warto dbać o klimat i Ziemię. Pamiętajmy że nas ludzi jest dużo a Planeta jest tylko jedna i nawet małymi krokami możemy polepszyć jej kondycje.

 

 

autorka: Z. Biskup

© 2020 iPolska24

Realizacja