27 kwietnia 2024

Świąteczne drzewka poznaniaków dostały drugie życie w poznańskich parkach

Zakończyła się prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej akcja odbioru świątecznych choinek od mieszkańców Poznania, którzy chcieli dać drzewkom drugie życie. Choinki zostały posadzone w nowych miejscach, by mogły dalej rosnąć.

Świąteczne drzewka poznaniaków dostały drugie życie w poznańskich parkach fot. UMP

 

Wiele osób decyduje się na zakup świątecznych choinek w doniczkach, jednak gdy przychodzi czas zdjęcia ozdób okazuje się, że wielu nie ma co z nimi zrobić poza wyrzuceniem na śmietnik. Tymczasem, jeśli pozostawiono system korzeniowy, to odpowiednio zadbane mogą znów rosnąć.

W ostatnich dwóch tygodniach Zarząd Zieleni Miejskiej prowadził zbiórkę drzewek z korzeniami. Następnie pracownicy sadzili je w parkach na terenie Grunwaldu, Rataj, Świerczewa, Wildy i Cytadeli. Przeważały świerki i jodły, a łącznie poznaniacy przekazali kilkadziesiąt drzewek.

Żywe choinki, których nie da się ponownie posadzić, należy pociąć na kawałki i włożyć do odpowiedniego pojemnika lub poczekać, aż całe drzewko odbiorą firmy wywożące odpady. Choinki wywożone są od początku stycznia do końca lutego (na każdym poznańskim osiedlu taki odbiór zaplanowano raz w miesiącu).

Aby możliwy był odbiór żywego drzewka przez firmę wywożącą odpady, należy we wskazanym terminie wystawić je przed nieruchomością w przypadku zabudowy jednorodzinnej lub pozostawić w miejscu gromadzenia odpadów przy zabudowie wielorodzinnej.

Choinki w doniczce oraz z ziemią nie podlegają odbiorowi. Świąteczne drzewko, po jego uprzednim rozdrobnieniu, można także wrzucić do pojemnika na bioodpady.

Ci, którzy chcieliby posadzić choinkę z doniczki we własnych ogrodach powinni na początek wystawić roślinę na balkon lub do ogrodu. Donicę można dodatkowo osłonić przed zimnem stosując karton, gazety czy geowłókninę.

„Są jednak przypadki, kiedy choinka tak dobrze czuła się w domu, że wypuściła sporo nowych pędów. Przeniesienie jej na zewnątrz raczej skończy się źle. Jeśli to możliwe, dobrze byłoby przechować drzewko w jasnym, chłodnym pomieszczeniu o stałej temperaturze i wilgotności. Sadzenie do ziemi należy przełożyć na wiosnę” – wskazują specjaliści

Dół, w którym posadzone ma być drzewko powinien być dwukrotnie szerszy niż średnica bryły korzeniowej i o głębokości równej wysokości bryły. Na dnie wykopanego dołka należy wysypać kilkucentymetrową warstwę uniwersalnego podłoża do iglaków. Drzewko należy posadzić w taki sposób, aby nasada pnia była częściowo widoczna. Dół, gdzie zostało umieszczone drzewko, ostrożnie, warstwami należy zasypać ziemią. Każdą warstwę trzeba polać wodą, w ten sposób zmniejszy się ryzyko powstania wolnych przestrzeni, gdzie korzenie choinki mogłyby uschnąć.

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja