30 czerwca 2022

Jabłka – które wybierać i do czego wykorzystać?

Jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce. Na świecie za to uprawianych jest około 10 tys. odmian jabłoni. Które z nich mają największe walory smakowe?

Jabłka – które wybierać i do czego wykorzystać?

 

Antonówka

Jest bardzo starą odmianą wczesnojesienną, która pochodzi z Rosji. Owoce są soczyste i mają kwaskowaty smak. Zawierają dużo kwasów organicznych i pektyn, dzięki czemu są idealne na musy i do domowych wypieków.

Warto także ususzyć plastry antonówki, dzięki czemu idealnie nadadzą się na kompot z suszu.

Papierówka

Pochodzi z rejonów nadbałtyckich. Owoce pojawiają się na drzewach na początku lata, są średniej wielkości z jasnozieloną skórką.

Miąższ papierówek jest bardzo delikatny, aromatyczny i kwaskowaty. Są idealną letnią przekąską lub składnikiem przetworów. Warto robić z nich kompoty.

Szara Reneta

To jedna z najstarszych odmian jabłoni. Jej owoce są duże, pokryte charakterystycznym szarym nalotem.

Miąższ jest twardy i kwaskowaty o winnym posmaku. Jabłka są idealne na domowe wypieki. Zachowują swoją jędrność i pyszny korzenny smak.

Delikates

Odmiana stworzona na początku lat 60. w Polsce. Swoją nazwę zawdzięcza delikatnemu, drobnoziarnistemu miąższowi.

Owoce są bardzo soczyste o kruchej strukturze. Mają lekko winny posmak. Świetnie nadadzą się do produkcji domowego octu jabłkowego.

Warto pamiętać, że jabłka z krajowych upraw mają najwięcej walorów smakowych. Lepiej nie obierać ich ze skórki. To właśnie w niej i pod nią kryje się najwięcej witamin i dobroczynnych substancji.