W najbliższych latach spodziewane jest dalsze zwiększanie udziału energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym. Mowa przede wszystkim o energii fotowoltaicznej (PV) oraz wiatrowej na lądzie i na morzu. Według danych operatora Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zainstalowana moc fotowoltaiczna na koniec 2020 roku wyniosła 3936 MW, co oznacza wzrost o 2463 MW rok do roku, czyli aż 200 proc. w stosunku do 2019. Pod koniec kwietnia 2021 zainstalowana moc wynosiła już 4 690 MW, zaś w maju tego roku sumaryczny udział źródeł odnawialnych w mocy zainstalowanej wyniósł 26%.
Zmiany związane z Zielonym Ładem dotkną niemal każdą dziedzinę gospodarki i wiązać się będą nie tylko z transformacją energetyczną, ale również z daleko idącą elektryfikacją i cyfryzacją przemysłu. W unijnym planie działania do 2050 r. przewidziano, że wskaźnik elektryfikacji w ramach wspólnoty europejskiej powinien się co najmniej podwoić. Bezpośrednia, inteligentna elektryfikacja może prowadzić do wielomiliardowych korzyści i wygenerowania nawet dwóch milionów nowych miejsc pracy w Europie. Zamiana innych źródeł energii na energię elektryczną, czyli tzw. czystą energię, umożliwi również znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla, o ile energia te będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.
Kolejny niezbędny element ekologicznej układanki to wspomniana już daleko idąca transformacja cyfrowa przemysłu, na co – jako na wielką szansę dla polskiej gospodarki – zwracają uwagę eksperci.
„W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia, aby spełnić unijne cele klimatyczne. Musimy myśleć o miksie energetycznym, inwestować w energochłonne gałęzie przemysłu w celu podniesienia ich efektywności. Musimy cyfryzować procesy. Bo to właśnie cyfryzacja napędza efektywność oraz ogranicza zużycie surowców i energii, co przekłada się na pozytywny wpływ dla klimatu” – podkreśla Jacek Łukaszewski – prezes klastra Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.
Ekspert zwraca uwagę, że inteligentny przemysł to przyszłość, która może doprowadzić do redukcji zużycia energii elektrycznej nawet o 30%.
„Jako Schneider Electric wpisujemy się w unijne cele klimatyczne, oferując nową jakość energii. Wykorzystujemy i stale udoskonalamy cały szereg rozwiązań, technologii i usług pozwalających na realizację celów z zakresu efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju. Mamy sprawdzone rozwiązania – takie jak architektura EcoStuxure oparta na internecie rzeczy – które już teraz wspierają skuteczną dekarbonizację przemysłu” – dodaje Jacek Łukaszewski.
PAP Media Room; Źródło informacji: Schneider Electric