12 lipca 2024

Fundacja Viva Poznań złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie targowiska rybnego przy ul. Niestachowskiej

Sprzedaż żywych karpi nie zawsze odbywa się w humanitarny sposób. Jak wskazują aktywiści Fundacji Viva! Poznań, którzy kontrolowali warunki sprzedaży na terenie Poznania, na targowisku przy ul. Niestachowskiej złamano szereg przepisów narażając ryby na cierpienie. Fundacja złożyła zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Fundacja Viva Poznań złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie targowiska rybnego przy ul. Niestachowskiej

Okres świat Bożego Narodzenia w Polsce jest mocno związany z jedzeniem ryb podczas wieczerzy wigilijnej, w tym tradycyjnie karpia. Jego sprzedaż zarówno żywego jak i zabitego jest w grudniu największa. Niestety, mimo upływu lat i coraz większej świadomości społecznej, wielokrotnie zdarza się, że ryby są przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach i traktowane w sposób, które sprawia im cierpienie.

Fundacja Viva! Poznań kontrolowała przez cały grudzień warunki sprzedaży żywych karpi na terenie Poznania. Jednym z takich punktów było targowisko przy ul. Niestachowskiej. Jak mówią aktywiści, po raz kolejny odnotowano tam fatalne warunki traktowania ryb.

W swoich relacjach wskazują na pakowanie karpi po kilka sztuk do plastikowych reklamówek i bez wody, stłoczenie w wózkach i wiadrach bez wody, rzucanie rybami czy też przepełnione zbiorniki, przez co rybom brakuje tlenu i miejsca na ruch. Potwierdzają to również nagrania z targowiska.

Aktywiści zdecydowali się na zawiadomienie prokuratury w tej sprawie.

“Niestety, kolejny rok z rzędu odnotowaliśmy w tym miejscu szereg nieprawidłowości. Ryby traktowane są tam jak przedmioty, zapomina się o tym, że są czującymi istotami i odczuwają ból oraz stres podobnie jak każde inne zwierzę. Tak samo objęte są również przepisami ustawy o ochronie zwierząt, a za znęcanie nad zwierzętami przewidziane są w niej odpowiednie sankcje. Dlatego też złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.” – mówi Malwina Malinowska, koordynatorka poznańskiej grupy Fundacji Viva!

Jak przypomina Fundacja, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2016 roku nie jest dopuszczalne pakowanie żywych karpi do worków foliowych bez wody. Karp jest zwierzęciem wodnym i tylko w tym środowisku ma zapewnione właściwe warunki. Aktualne praktyki dużej części sprzedawców żywych karpi w okresie przedświątecznym są zatem niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt.

Z roku na rok coraz więcej Polaków popiera wprowadzenie zakazu transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody, która umożliwia im oddychanie.

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja