Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu ostrzega: groźny owad w mieście!

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania wydało ostrzeżenie dotyczące korowódki dębówki, owada, którego włochate gąsienice mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Informacja ta została przekazana przez Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu ostrzega: groźny owad w mieście! fot. CZK Poznań

 

Korowódka dębówka, znana z żerowania na liściach dębów, a czasem innych drzew liściastych, jest najbardziej niebezpieczna w fazie gąsienicy. Te mierzące około 3 centymetry stworzenia, pokryte gęstymi włoskami, żerują nocą i poruszają się w charakterystycznych korowodach po pniach i gałęziach drzew. Na jednym drzewie może ich być nawet do 100 tysięcy.

Głównym zagrożeniem są trujące włoski gąsienic, które w momencie zagrożenia mogą zostać wystrzelone w powietrze. Włoski te zawierają thaumetopoeinę, substancję powodującą silne podrażnienia skóry i oczu, a także reakcje alergiczne. Bezpośredni kontakt z owadem może prowadzić do zawrotów głowy, gorączki, ataków astmy, wysypki, a nawet wymiotów. Korowódka dębówka jest także niebezpieczna dla zwierząt domowych.

W przypadku kontaktu z gąsienicą korowódki dębówki zaleca się:

  1. Natychmiastowe zdjęcie ubrania, na którym mogą znajdować się szkodliwe włoski, i wypranie go w temperaturze co najmniej 60 stopni.
  2. Usunięcie włosków ze skóry za pomocą taśmy klejącej. Przyłożenie klejącej strony taśmy do miejsca, gdzie mogą znajdować się włoski, i jej odklejenie. Czynność należy powtarzać wielokrotnie, zmieniając kawałki taśmy.
  3. Przemycie podrażnionych miejsc letnią wodą.
  4. Unikanie drapania i pocierania zmian alergicznych na skórze.
  5. W przypadku dostania się włosków do oczu lub wystąpienia silnej reakcji alergicznej, natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza.

Symptomy mogą wystąpić od razu lub w ciągu kilku godzin. Chociaż przypadki poparzenia przez korowódkę dębówkę nie są częste, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Mieszkańcy Poznania są proszeni o baczne obserwowanie otoczenia i unikanie kontaktu z tym owadem, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia reakcji.

© 2020 iPolska24

Realizacja