9 maja 2024

Zniczodzielnie na poznańskich cmentarzach – ekologiczna i ekonomiczna opcja podczas porządkowania grobów

Symboliczne zapalenie znicza na grobie to wyraz okazania szacunku, pamięci i zadumy nad zmarłymi. W okresie Wszystkich Świętych jest ich szczególnie dużo, a sprzedawane są na każdym kroku. Nie zawsze jednak kupowanie nowych jest dobrym rozwiązaniem – można zadbać o działania bardziej przyjazne środowisku. Na poznańskich cmentarzach w specjalnie wyznaczonych punktach, można zostawić znicze, które jeszcze nadają się do ponownego użycia i mogą zostać wykorzystane przez innych.

Zniczodzielnie na poznańskich cmentarzach – ekologiczna i ekonomiczna opcja podczas porządkowania grobów fot. UMP

Od kilku lat na terenie poznańskich cmentarzy na Junikowie i Minikowie znajdują się specjalne miejsca – regały, na których można pozostawić szklane znicze, które wciąż nadają się do użycia. Mogą z nich skorzystać inne osoby, co pozwala na zaoszczędzenie kilku złotych, a także działanie w duchu „less waste”.

Dzięki ponownemu wykorzystaniu zniczy, zmniejsza się konsumpcjonizm, a tym samym ma to pozytywny wpływ na środowisko.

Pozostawiają znicz należy wyciągnąć z niego plastikowy wkład.

Na terenie cmentarza na Junikowie działają 23 punkty ze zniczami, które można ponownie wykorzystać, natomiast na Miłostowie można znaleźć 26 regałów. Zwykle dostępne są w rejonie głównych ciągów komunikacyjnych, obok wejść i przy wypożyczalniach sprzętu ogrodowego.

Jednocześnie warto pamiętać, że szkło stosowane do zniczy jest materiałem, który nie podlega recyklingowi, ponieważ zawiera różnego rodzaju dodatki chemiczne, które pozwalają na podniesienie temperatury topnienia na wyższą niż w przypadku szkła opakowaniowego. Ma to związek z koniecznością dostosowania ich do włożenia palącego się wkładu.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja