Nowy projekt poznańskich naukowców na ratunek orlikowi grubodziobemu

W obliczu krytycznego zagrożenia orlika grubodziobego, jednego z najrzadszych i najmniej zbadanych gatunków ptaków drapieżnych na świecie, zespół naukowców pod kierunkiem prof. dr. hab. Macieja Skorupskiego z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podejmuje się realizacji projektu LIFE GSELIFEAboveBorders. Celem projektu jest trwała poprawa warunków w miejscach lęgowych oraz zwiększenie liczebności tego zagrożonego gatunku w Unii Europejskiej.

Nowy projekt poznańskich naukowców na ratunek orlikowi grubodziobemu fot. UPP

 

Orlik grubodzioby, sklasyfikowany jako krytycznie zagrożony w 27 krajach UE i wpisany na listę gatunków ptaków UE “priorytetowych dla finansowania LIFE”, obecnie liczy globalnie mniej niż 3000 par lęgowych.

“Populacja europejska szacowana jest na około 770-1000 par lęgowych, większość z nich znajduje się poza granicami Unii Europejskiej” – wyjaśnia prof. Skorupski.

Gatunek ten jest związany z coraz rzadziej występującymi w Europie naturalnymi lub nieznacznie zmienionymi terenami podmokłymi, przede wszystkim torfowiskami.

Projekt, który będzie realizowany do roku 2027, zainicjowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, zakłada współpracę z międzynarodowymi partnerami, w tym z Towarzystwem Badań Przyrodniczych Doğa Araştırmaları Derneği z Turcji, Bułgarskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Estońskim Uniwersytetem Przyrodniczym oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

W ramach projektu przewidziano szereg działań, które mają na celu zwiększenie liczby młodych orlików poprzez ratowanie piskląt, zmniejszenie wpływu drapieżnictwa, ochronę lasów lęgowych, obszarów polowań oraz indywidualną ochronę ptaków za pomocą technologii GSM. Zwalczanie nielegalnego odstrzału i trucia ptaków, a także tworzenie bezpiecznych stacji dokarmiania na zimowiskach ma poprawić kondycję ptaków. Projekt przewiduje również promocję i rozpowszechnianie wiedzy o orliku grubodziobym i praktykach wspierających jego ochronę.

Działania te mają kluczowe znaczenie nie tylko dla ochrony samego orlika grubodziobego, ale również dla ochrony innych zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, tworząc efekt parasolowy.

© 2020 iPolska24

Realizacja