16 czerwca 2024

Unia Europejska pionierem w redukcji emisji CO2, ale światowe tempo jest wciąż zbyt małe

W kontekście globalnych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, Unia Europejska wyznacza standardy ambicji, dążąc do znaczącego zmniejszenia swojego śladu węglowego. Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland, podkreśla przywództwo UE w procesie redukcji emisji, z nowym celem zmniejszenia emisji netto o 90% do 2040 roku, w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Ta deklaracja Komisji Europejskiej jest kolejnym krokiem milowym w realizacji długofalowej strategii klimatycznej, mającej na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku.

Unia Europejska pionierem w redukcji emisji CO2, ale światowe tempo jest wciąż zbyt małe fot. unsplash

Mimo to, globalne tempo redukcji emisji CO2 wciąż pozostaje dalekie od założeń Porozumienia Paryskiego, z najnowszym raportem „Broken Record” UNEP wskazującym, że w najlepszym wypadku istnieje tylko 14-procentowe prawdopodobieństwo ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. Szczególnie kraje G20, będące największymi gospodarkami i emitentami, wykazują znaczące opóźnienia w realizacji zobowiązań klimatycznych.

Ostatnia konferencja klimatyczna COP 28 w Dubaju przyniosła jednak historyczne porozumienie dotyczące odejścia od paliw kopalnych, choć droga do ambitniejszych działań pozostaje wyboista.

Wyszkowski podkreśla, że sukcesy w negocjacjach klimatycznych są wynikiem długotrwałego procesu, trwającego już ponad 30 lat, z Porozumieniem Paryskim jako kamieniem milowym w globalnym kompromisie na rzecz klimatu.

Unia Europejska, dzięki swojemu liderstwu, podejmuje konkretne kroki w kierunku redukcji emisji, nie tylko poprzez ambitne cele klimatyczne, ale również za pośrednictwem inwestycji w zieloną energię, renowację budynków, oraz rewolucję w transporcie.

Pakiet Fit for 55, będący częścią Europejskiego Zielonego Ładu, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych celów, podobnie jak finansowanie działań klimatycznych, które w 2022 roku wyniosło ponad 40 miliardów euro z publicznych i prywatnych źródeł.

Raport UNEP alarmuje jednak, że globalne emisje w latach 2021-2022 wzrosły, osiągając nowy rekord. Z tego względu konieczne jest globalne zacieśnienie współpracy i zobowiązań, aby zbliżyć się do założeń Porozumienia Paryskiego. Podczas gdy UE kontynuuje swoje zaawansowane wysiłki, reszta świata musi przyspieszyć swoje działania, aby wspólnie zmierzyć się z wyzwaniami zmiany klimatu.

 

autorka: AS

© 2020 iPolska24

Realizacja