24 kwietnia 2024

Pierwszy w Poznaniu cmentarz dla zwierząt. Gdzie powstanie?

Od wielu lat mówi się o potrzebie wybudowania cmentarza dla zwierząt, czyli miejsca, w którym będzie można legalnie pochować domowe pupile. Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje już nad nowym projektem miejscowego planu zagospodarowania, który umożliwi takie działanie. Gdzie powstanie pierwszy w Poznaniu cmentarz dla zwierząt?

Pierwszy w Poznaniu cmentarz dla zwierząt. Gdzie powstanie? fot. pixabay

Obecnie, gdy zwierzę umiera właściciel może zostawić je u weterynarza lub odwieźć do schroniska, w którym za opłatą uzależnioną od wagi zwierzęcia przyjmowane są truchła. Zgodnie z prawem, nie można grzebać zwierząt poza miejscami do tego wyznaczonymi, co ma związek m.in. z kwestiami sanitarnymi. Wiele osób jednak wciąż chowa pupile w ogródkach czy innych miejscach ogólnodostępnych. Powody są różne – jedni chcą, by zwierzę po śmierci było blisko domu, inni chcą uniknąć opłat czy organizacji transportu, a jeszcze inni po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to nielegalne.

Od lat mówi się o konieczności stworzenia cmentarza dla zwierząt w Poznaniu. Teraz wykonywany jest kolejny krok, który przybliży realizację inicjatywy.

Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla ul. Wrzesińskiej, a dokładniej dla obszaru, który od strony południowej graniczy z ul. Wrzesińską i ROD Międzylesie, a od północnego-wschodu z Cmentarzem Miłostowskim. Cmentarz miałby powstać na obszarze zalesionym, na powierzchni ok. 1,8 ha.

Teren jest oddalony od zabudowy mieszkaniowej, a jednocześnie w odpowiedniej odległości od cmentarza dla ludzi. Wykonano już badania gruntowo-wodne, które nie wykazały przeszkód do stworzenia tam miejsca pochówku. Zdaniem miasta, to dobre miejsce do zapewnienia pochówku przy zachowaniu zasad higieny i bezpieczeństwa.

Nowy projekt zagospodarowania obejmuje także ochronę walorów przyrodniczych okolicy, w tym zapisy o zachowaniu istniejących drzew oraz dopuszczeniu nowych nasadzeń.

Na całym obszarze obowiązywać będzie zakaz lokalizacji budynków. Możliwe będzie jedynie przebudowanie lub adaptacja istniejącego schronu amunicyjnego i artyleryjskiego, który jest wpisany do rejestru zabytków. Obiekt miałby zostać przystosowany do nowych funkcji administracyjno-gospodarczo-sanitarnych dla cemntarza dla zwierząt.

Projekt do 18 maja będzie wyłożony do publicznego wglądu (więcej tutaj). Uwagi można zgłaszać do 1 czerwca.

To, czy powstanie cmentarz zależne jest od przyjęcia nowego planu przez Radę Miasta. Dopiero wtedy możliwe będzie rozpoczęcie prac na określenie zasad funkcjonowania grzebowiska dla zwierząt.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja