21 lutego 2024

Jak dbać o psy podczas zimowych spacerów? O czym pamiętać?

Zima to wyjątkowy czas, który może dostarczać wielu radości zarówno dla ludzi, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Jednak niskie temperatury, śnieg, lód, a także posyp solą chodników wymagają od właścicieli psów szczególnej uwagi i troski o swoich pupili. Oto kilka praktycznych porad, jak dbać o psy podczas spacerów zimowych, aby zapewnić im bezpieczeństwo i komfort.

Jak dbać o psy podczas zimowych spacerów? O czym pamiętać? fot. pexels

1. Ochrona Łap:

Zimą łapy psów są szczególnie narażone na podrażnienia spowodowane solą do roztapiania lodu oraz ostrych krawędzi lodu i śniegu. Rozważ użycie butów dla psów, aby chronić ich delikatne poduszki. Jeśli twój pies nie toleruje butów, regularnie sprawdzaj i czyść łapy po każdym spacerze, usuwając resztki soli i lodu. Możesz również użyć specjalnych balsamów ochronnych przed wyjściem na spacer.

2. Odpowiednie Ubranie:

Niektóre rasy psów, zwłaszcza te z krótką sierścią, są bardziej wrażliwe na zimno. W takim przypadku warto rozważyć zakup ciepłego swetra lub kurtki dla psa, szczególnie podczas długich spacerów w mroźne dni.

3. Krótsze, Ale Częstsze Spacery:

W bardzo zimne dni ogranicz czas spędzany na zewnątrz. Zamiast jednego długiego spaceru, lepiej zorganizować kilka krótszych, aby uniknąć przemarznięcia i przegrzania psa po powrocie do ciepłego domu.

4. Unikanie Zamarzniętych Powierzchni:

Lód może być niebezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa. Unikaj zamarzniętych stawów, rzek i innych powierzchni, na których Twój pupil mógłby się poślizgnąć lub co gorsza – wpaść do wody.

5. Regularne Sprawdzanie Sierści:

Sierść psów może łatwo zbierać kłęby śniegu i lód, zwłaszcza wokół łap i pod brzuchem. Regularnie sprawdzaj i usuwaj skupiska lodu, aby zapobiec podrażnieniom skóry i zapewnienie komfortu psu.

6. Zwróć Uwagę na Znaki Przemarznięcia:

Zwracaj uwagę na oznaki przemarznięcia u psa, takie jak drżenie, brak reakcji na polecenia, czy poszukiwanie schronienia. Jeśli zauważysz takie symptomy, niezwłocznie wróć do domu i ogrzej swojego pupila.

7. Dostosowanie Aktywności:

Zimą psy mogą być mniej aktywne ze względu na niższe temperatury. Dostosuj aktywności do warunków pogodowych, unikając nadmiernego wysiłku, zwłaszcza w bardzo zimne dni.

8. Dostęp do Wody:

Pomimo niższych temperatur, psy nadal potrzebują dostępu do świeżej wody. Upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio nawodniony przed i po spacerach.

9. Ochrona Przed Chemikaliami:

Zwróć uwagę na miejsca, w których Twój pies się bawi lub wykonuje swoje potrzeby. Chemikalia używane do roztapiania śniegu i lodu na chodnikach mogą być szkodliwe dla zwierząt. Po spacerze umyj łapy psa, aby usunąć wszelkie środki chemiczne, które mógłby polizać.

10. Obserwacja Zachowania:

Uważnie obserwuj swojego psa podczas spacerów. Jeśli wydaje się on niepewny, przestraszony lub niechętny do chodzenia, może to być sygnał, że czuje dyskomfort związany z zimnem lub śliską powierzchnią.

11. Zabezpieczenie Przed Wiatrem:

Silny wiatr może znacznie wzmagać efekt chłodu. Zadbaj o to, aby trasa spaceru była osłonięta, a jeśli to niemożliwe – skróć czas spaceru.

12. Regularne Kontrole U Weterynarza:

Zimą, podobnie jak w każdą inną porę roku, ważne są regularne kontrole u weterynarza. Niskie temperatury mogą wpływać na różne schorzenia, takie jak problemy ze stawami.

13. Bezpieczne Miejsce do Zabawy:

Znajdź bezpieczne miejsce, gdzie Twój pies może się bawić na śniegu bez ryzyka spotkania z niebezpiecznymi przedmiotami ukrytymi pod śniegiem, jak szkło czy kamienie.

14. Ciepłe Schronienie Po Spacerze:

Po powrocie do domu zapewnij psu ciepłe i wygodne miejsce do odpoczynku, aby mógł się ogrzać i zrelaksować.

Pamiętając o tych wskazówkach, możesz zapewnić swojemu psu bezpieczne i przyjemne spacery zimowe, dbając jednocześnie o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Zima to wspaniały czas na wspólne aktywności na świeżym powietrzu, pod warunkiem odpowiedniej opieki i uwagi na potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół. Bezpieczne i przemyślane praktyki podczas zimowych spacerów nie tylko zwiększają komfort i ochronę psa, ale również wzmacniają więź pomiędzy nim a właścicielem. Dzięki temu zimowe spacery mogą stać się przyjemnym i oczekiwanym przez obie strony doświadczeniem, pełnym radości i wzajemnego zrozumienia.

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja