17 kwietnia 2024

Jak chronić dom i garaż przed kuną

Kuny to zwierzęta, które wbrew pozorom potrafią narobić sporo szkód. Od odgryzania przewodów w samochodach po zanieczyszczanie strychów i garaży – obecność tych małych ssaków w naszym otoczeniu nie zawsze jest pożądana. Jak więc skutecznie zabezpieczyć dom i garaż przed nieproszonymi gośćmi? Oto kilka praktycznych porad.

Jak chronić dom i garaż przed kuną fot. pixabay

 

Zabezpieczenie garażu

  1. Sprawdzenie dostępów: Kuny są świetne w dostawaniu się do miejsc, do których nie powinny mieć dostępu. Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie wszelkich otworów, przez które kuny mogą dostać się do garażu, np. przez niewielkie szpary czy otwory wentylacyjne. Można je zatkać za pomocą siatki metalowej.

  2. Środki odstraszające: Na rynku dostępne są różne środki odstraszające kun, zarówno w formie sprayów, jak i granulatów. Warto je zastosować w miejscach, gdzie zauważamy ślady ich obecności.

  3. Pułapki na żywo: Jeśli problem jest poważny, można zastanowić się nad zastosowaniem pułapek na żywo. Tego typu rozwiązania są humanitarne i nie sprawiają zwierzętom krzywdy.

Zabezpieczenie domu

  1. Zabezpieczenie strychu i poddasza: Jeżeli zauważymy, że kuna zagnieździła się na strychu, warto tam również zainstalować siatki w otworach wentylacyjnych oraz dokładnie sprawdzić, czy dach nie ma niewielkich otworów, przez które zwierzę mógłoby się dostać.

  2. Usuwanie zapachów: Kuny są bardzo wrażliwe na zapachy. Można to wykorzystać, zostawiając w strategicznych miejscach domu środki, które je odstraszają – np. skórki cytrusów czy butelki z amoniakiem z otwartą nakrętką.

  3. Elektroniczne odstraszacze: Innowacyjnym rozwiązaniem mogą być elektroniczne odstraszacze emitujące dźwięki nieakceptowalne dla kun, ale niesłyszalne dla ludzi.

Profilaktyka

  1. Nie karmić zwierząt na zewnątrz: Zabranie jedzenia z podwórka usunie jedną z głównych atrakcji dla kun.

  2. Ogrodzenie: Jeżeli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, warto również zainwestować w solidne ogrodzenie, które utrudni dostęp do terenu.

  3. Konsultacja ze specjalistami: W przypadku poważniejszego problemu, warto zasięgnąć porady specjalistów od kontroli szkodników.

Pamiętajmy, że kuny są chronione, więc wszystkie działania mające na celu ich odstraszanie powinny być dla nich nieszkodliwe. Zastosowanie się do powyższych rad pomoże zabezpieczyć dom i garaż przed tym intrygującym, ale często uciążliwym ssakiem.

 

autor: DK

© 2020 iPolska24

Realizacja