12 lipca 2024

Niebieskie złoto natury: Dlaczego warto jeść borówki

Borówki, niekiedy nazywane „niebieskim złotem natury”, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrobytu. Te małe, lecz potężne owoce są bogate w składniki odżywcze, które mają liczne korzyści dla zdrowia, a ich regularne spożywanie może przynieść wymierne korzyści.

Niebieskie złoto natury: Dlaczego warto jeść borówki fot. pexels

Bogactwo Antyoksydantów

Borówki są znane przede wszystkim z ogromnej zawartości antyoksydantów. Antyoksydanty są molekułami, które zwalczają wolne rodniki, niszczące komórki, które mogą prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby serca czy starzenie. Właśnie dzięki temu borówki są powszechnie uważane za “superfoods”.

Poprawa zdrowia mózgu

Badania wykazały, że borówki mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu. Zawierają składniki, które pomagają w poprawie funkcji pamięci i koncentracji, a także mogą opóźnić proces starzenia mózgu. To oznacza, że regularne spożywanie borówek może pomóc w utrzymaniu zdrowego umysłu na długie lata.

Dbałość o serce

Borówki są doskonałym źródłem błonnika, potasu, folianów, witaminy C, witaminy B6, które wszystkie wspierają zdrowie serca. Badania sugerują, że spożywanie borówek może pomóc w obniżaniu poziomu “złego” cholesterolu LDL, co z kolei może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca.

Ochrona przed cukrzycą

Borówki zawierają również niewielkie ilości cukru w porównaniu do innych owoców, co czyni je doskonałym wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę. Dodatkowo, badania sugerują, że borówki mogą pomóc poprawić wrażliwość na insulinę i obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Poprawa zdrowia trawiennego

Borówki są bogate w błonnik, który pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Regularne spożywanie borówek może pomóc w zapobieganiu zaparciom i utrzymaniu regularności układu trawiennego.

Na koniec warto dodać, że borówki są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Mogą być spożywane na surowo, dodawane do sałatek, deserów, koktajli czy używane jako składnik wypieków. Bez względu na sposób spożycia, borówki z pewnością wzbogacą naszą dietę o wiele wartościowych składników odżywczych, przynosząc korzyści zdrowotne na wielu płaszczyznach. Warto więc wprowadzić borówki do codziennego menu i cieszyć się ich smakiem, ale przede wszystkim zdrowotnymi właściwościami.

 

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja