Dwa miliony złotych na zakup węzy pszczelej

Kolejne wsparcie dla wielkopolskich pszczelarzy – Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, podpisał umowę na zakup węzy pszczelej ze związkami pszczelarskimi.

Dwa miliony złotych na zakup węzy pszczelej fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

To już kolejny rok, od 2018, w którym Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazuje wsparcie finansowe na rozwój pszczelarstwa w regionie. Suma przekazana na te cele od 2018 roku wynosi już łącznie 12 milionów złotych.

Wicemarszałek Grabowski podkreślił znaczenie takiego wsparcia, mówiąc, że pozwala ono pszczelarzom na konkretny i wymierny rozwój ich działalności. Przypomniał też, że Województwo Wielkopolskie angażuje się w ochronę środowiska poprzez finansowanie zakupu drzew przyjaznych pszczołom przez samorządy w regionie. Efektem tej inicjatywy jest już kilkadziesiąt tysięcy zasadzonych drzew miododajnych na terenie Wielkopolski.

Podpisanie umowy jest częścią realizacji programu “Poprawa warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”. W ramach tego programu, od momentu jego uruchomienia pięć lat temu, ponad 4700 pasiek z Wielkopolski otrzymało wsparcie w postaci dofinansowania zakupu węzy pszczelej oraz pokarmu dla pszczół.

Wiceprezes Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, Krzysztof Górny, zwrócił uwagę na wpływ realizacji programu na dobrostan pszczół. Według niego, zwiększa on zapylenie krzyżowe, co przekłada się na większe plony w rolnictwie i sadownictwie.

Związek pszczelarski z Chodzieży złożył wniosek o dofinansowanie ze środków marszałkowskich w imieniu wszystkich pozostałych związków z Wielkopolski, co świadczy o znaczącej roli pszczelarstwa w gospodarce tego regionu.

© 2020 iPolska24

Realizacja