30 maja 2024

Miasto Poznań znów dofinansuje działania związane z małą retencją

Miasto Poznań zrealizuje kolejną edycję programu, w ramach którego dofinansuje działania związane z małą retencją. Mieszkańcy, którzy chcą ponownie wykorzystać deszczówkę mogą otrzymać nawet do 80% zwrotu kosztów inwestycji.

Miasto Poznań znów dofinansuje działania związane z małą retencją fot. UMP

Zagospodarowanie wody opadowej jest istotnym elementem dbaniem o zasoby wodne i mikroklimat. Mieszkańcy Poznania są coraz bardziej świadomi tego, jakie korzyści płyną z zagospodarowania deszczówki, jednocześnie wiedząc, że może to zrobić każdy na swojej posesji.

Już po raz trzeci Miasto Poznań pomoże mieszkańcom, przedsiębiorcom, spółdzielniom, wspólnotom mieszkaniowym czy też społecznym inicjatywom mieszkaniowym chcącym przeprowadzić inwestycję u siebie. Dotacje miejskie mogą być wykorzystane do wykonania systemów deszczowych do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych.

Zamiast spływać do kanalizacji deszczowej, woda może być ponownie wykorzystana np. przy podlewaniu ogródka czy zieleni. To szczególnie ważne mając na uwadze zmiany klimatyczne oraz ich wpływ na stan zasobów wodnych Wielkopolski i samego Poznania.

Dotacja może pokryć do 80% kosztów inwestycji. W przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wsparcie może wynieść do 50 tysięcy złotych, natomiast w przypadku pozostałych osób i podmiotów do 6 tysięcy złotych.

Pieniądze mogą być wykorzystane na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu – naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę, ogrodu deszczowego w gruncie, a także pojemnika, studni lub muldy chłonnej. Dotację można otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.

W tej edycji programu Małej Retencji Miasto Poznań przeznaczy na ten cel 900 tysięcy złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 28 marca i potrwa do 27 kwietnia. Czas jest istotny, ponieważ dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.

Dokumenty będzie można składać listem poleconym, poprzez platformę ePUAP lub osobiście w kancelarii Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17.

W poprzednich dwóch odsłonach programu Miasto przeznaczyło na jego realizację łącznie 2 mln złotych. Z dotacji skorzystało wówczas 268 mieszkańców, firm, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Dzięki miejskiej dotacji systemy deszczowe o największej pojemności powstały na terenie Spławia (299 880 litrów), Strzeszyna (98 203 l), Dębca (80 070 l), Golęcina (29 930).

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja