Jak wyjaśnia Agnieszka Górczewska, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, projektowanie permakulturowe pozwala na powrót do projektowania ogrodów w zgodzie z naturą.
„Większość z nas kojarzy ogrody z uporządkowanymi grządkami. Projektowanie ogrodu zgodnie z zasadami permakultury różni się od tradycyjnego podejścia, opiera się na wykorzystywaniu zachodzących w naturze naturalnych procesów. Ideą ogrodu permakulturowego jest funkcjonowanie w zgodzie z naturą” tłumaczy Agnieszka Górczewska.
Uczestnicy bezpłatnych warsztatów projektowania skupią się na roślinach rosnących na terenie Poznania wiele wieków temu i wykorzystywanych przez ówczesny lud w życiu codziennym. Zaprojektowana przez uczestników przestrzeń będzie podstawą do dalszych działań, zakładających organizację ogrodu w sąsiedztwie Bramy Poznania.
Zajęcia odbędą się w formie online w najbliższy weekend, 17 i 18 kwietnia. Pierwszy dzień poświęcony będzie zagadnieniom teoretycznym i przybliżeniu podstawowych informacji o permakulturze, a następnie rozpocznie się proces wspólnego projektowania. Drugiego dnia prezentowane będą poszczególne pomysły.
Pierwszego dnia warsztaty będą odbywać się w godzinach 12:00-15:00, a drugiego 15:00-17:00. Chętni mogą zgłaszać się poprzez formularz online. Otrzymają oni drogą mailową informacje organizacyjne wraz z klauzulą, którą należy podpisać i odesłać organizatorowi w formie skanu lub zdjęcia. Link do transmisji online oraz materiały szkoleniowe zostaną wysłane odrębnym mailem w dniu poprzedzającym warsztaty.
Organizatorem akcji jest Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa.