Dąb Krzysztof ma “Krzyśki” – ZZM wyhodował sadzonki z żołędzi wildeckiego pomnika przyrody

„Krzyśki”, czyli… potomkowie najstarszego pomnika przyrody na Wildzie – Krzysztofa. Sadzonki z żołędzi wiekowego drzewa zostały wyhodowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej i rozdysponowane do posadzenia w przestrzeni Poznania.

Dąb Krzysztof ma “Krzyśki” – ZZM wyhodował sadzonki z żołędzi wildeckiego pomnika przyrody fot. ZZM

 

Dąb szypułkowy Krzysztof rośnie u zbiegu ul. Prądzyńskiego i Garczyńskiego, na terenie placu zabaw. Ma ok. 300 lat, regularną koronę i 375 cm obwodu na wysokości 130 cm. Jest nie tylko istotnym elementem krajobrazu na Wildzie, ale także ważnym świadkiem historii miasta i dziedzictwem przyrodniczym.

Drzewem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, który prowadzi stałą ocenę stanu zdrowotnego i wykonuje niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Co roku pobierane są także do analizy próby glebowe, by sprawdzić zasobność w makro- i mikroelementów w glebie.

Uzupełniane są certyfikowane zrębki na placu zabaw, dzięki czemu nawierzchnia pod dębem jest bardziej przepuszczalna dla składników pokarmowych i wody dla drzewa. W ostatnim czasie zamontowano także system nawodnienia, aby wspomóc dostarczanie odpowiedniej dawki wody.

Z racji swojego sędziwego wieku, dąb rzadko obradza, dlatego gdy we wrześniu ubiegłego roku pojawiły się żołędzie, pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej postanowili zebrać je i wyhodować z nich sadzonki.

Udało się wyhodować 20 sadzonek, które są „potomkami” Krzysztofa. Nazwano je „Krzyśkami” w nawiązaniu do nazwy zabytkowego drzewa. Trafiły one do wildeckich szkół i oraz rad osiedli w mieście, by mogły zostać posadzone w kolejnych miejscach.

© 2020 iPolska24

Realizacja