IMGW wydało ostrzeżenie. Sobota będzie bardzo niebezpieczna !

Piątek przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie z opadami deszczu do 15 litrów wody na metr kwadratowy, które przemieszczą się z głębi kraju nad południowy wschód. W godzinach popołudniowych na południu oraz częściowo w centrum i wschodzie Polski pojawią się burze. Lokalnie możliwe są też opady gradu. Termometry pokażą maksymalnie od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu, przez 26 st. C w centrum kraju, do 27 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje zachodni, umiarkowany, okresami dość silny wiatr, w porywach do 40-60 kilometrów na godzinę. W burzach rozpędzi się do 60-80 km/h.

IMGW wydało ostrzeżenie. Sobota będzie bardzo niebezpieczna !

Od godziny 17.00 burze z gradem są spodziewane na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim. Pół godziny później mogą się pojawić na zachodnich krańcach Wielkopolski, jak ostrzega IMiGW w prognozie meteo. Dla Wielkopolski obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz ten sam stopień ostrzeżenia silnym wiatrem.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu, początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h” – informuje IMiGW. – „Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych”.

IMiGW ostrzega, że ze względu na dynamiczny przebieg sytuacji ostrzeżenie może ulec zmianie. Na razie jego prawdopodobieństwo wynosi 80 proc., a obowiązuje od 20 maja, od godziny 19.00 do 21 maja, do godziny 4.00. Burze jednak mogą występować także w sobotę 21 maja, aż do godziny 7.30 22 maja.