Wielkopolski sanepid podsumowuje tegoroczny sezon kąpielowy

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu podsumowała tegoroczny sezon kąpielowy. Ile razy pobierano próbki do badań wody?

Wielkopolski sanepid podsumowuje tegoroczny sezon kąpielowy

 

Sezon kąpielowy trwa w okresie wakacyjnym, zwykle od połowy czerwca do połowy września. W tym roku nieoficjalne zamknięcie nastąpiło nieco wcześniej – choć oficjalnie kąpieliska były czynne do końca września, to plażowiczów nie było na nich już kilka tygodni wcześniej. Powodem była niesprzyjająca wypoczynkowi nad wodą pogoda.

W tym roku w Wielkopolsce dostępnych było 96 kąpielisk, czyli o 10 więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie można było kąpać się w 19 miejscach wskazanych jako kąpieliska okazjonalne. W oficjalnie wyznaczonych miejscach wypoczynku regularnie prowadzony był nadzór nad jakością wody.

Inspektorzy z WSSE w tym sezonie pobrali 417 próbki wody, które zostały przebadane. Badania wykazały przekroczenia mikrobiologiczne w 13 kąpieliskach.

Problem dotyczył zakwitu sinic, które są zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Mogą wywołać ostrą reakcję alergiczną zarówno skórną jak i związaną z układem pokarmowym.

W tym roku sinice zakwitły m.in. nad Jeziorem Maltańskim, Strzeszyńskim i Rusałka, a także m.in. w Środzie Wielkopolskiej i Złotowie.