16 czerwca 2024

Ogromny ptak w oknie mieszkania na poznańskim osiedlu. Wiadomo skąd przyleciał

Ogromny ptak zaglądający do… kuchni w mieszkaniu jednego z poznańskich bloków. Nietypowy gość odwiedził mieszkańca jednego z Winogradzkich osiedli. Jak się okazuje, to orłosęp brodaty, który do stolicy Wielkopolski przyleciał z Francji.

Ogromny ptak w oknie mieszkania na poznańskim osiedlu. Wiadomo skąd przyleciał

 

To widok, który może nawet przerazić – ogromny drapieżny ptak siedzący na parapecie zewnętrznym okna. Właśnie takiego gościa zastał pan Maciej Mleczko, mieszkaniec osiedla na Winogradach. Ptak prawdopodobnie przysiadł zaglądając do jego kuchni, by odpocząć i schronić się przed ulewą, jaka przeszła przez Poznań. Gdy właściciel mieszkania podszedł do okna, orłosęp odleciał w kierunku osiedla.

Jego obecność odnotowało poznańskie zoo, które nie tylko wskazało na gatunek, ale także wyjaśniło, skąd przybył gość. Orłosępy brodate jeszcze niedawno były gatunkiem szczególnie zagrożonym wyginięciem. Dzięki hodowli, a następnie wypuszczaniu młodych na wolność, udaje się przywrócić dziką populację w Europie.

Ptak, który pojawił się na Winogradach urodził się dwa lata temu we Francji, skąd został wypuszczony. Eksperci wiedzą to, ponieważ loty hodowlanych ptaków są kontrolowane poprzez specjalne obrączki założone zwierzętom.

Wizyta orłosępa w Poznaniu jest rzadkością – zwykle ptaki te wolą rejon Alp i Pirenejów. W stolicy Wielkopolski żyją przedstawiciele tego gatunku w Zoo Poznań – Arturo wykluł się 25 lat temu w Hanowerze, ale od lat jest mieszkańcem poznańskiego ogrodu. Ma swoją partnerkę, Carmellę.

autorka; A. Karczewska

vid. Maciej Mleczko / Zoo Poznań

© 2020 iPolska24

Realizacja