Poznań ma nowe pomniki przyrody

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania podjęto decyzję o dodaniu do listy pomników przyrody trzech wyjątkowych drzew: dębu, klonu i platana.

Poznań ma nowe pomniki przyrody fot. UMP

 

Najstarszym z nowo uhonorowanych drzew jest platan klonolistny, rosnący na Dziedzińcu Różanym przy Centrum Kultury Zamek. Drzewo to, mające około 190 lat i obwód pnia wynoszący 411 cm, zostało nazwane imieniem znanej polskiej artystki prof. Magdaleny Abakanowicz.

Kolejnym z drzew jest dąb szypułkowy, znajdujący się w parku Kasserna na osiedlu Chrobrego. Dąb ten, również mający blisko 190 lat, otrzymał imię Jadwigi Andegaweńskiej i może pochwalić się obwodem pnia równym 319 cm.

Trzeci z pomników, klon srebrzysty, rośnie w skwerze Zielone Ogródki i nosi imię prof. Zbigniewa Zakrzewskiego. To drzewo ma około 105 lat i obwód pnia 271 cm, co również stanowi imponujący wynik.

Pomniki przyrody, jak wyjaśniają eksperci, to nie tylko drzewa, ale również inne elementy przyrody nieożywionej. Aby zostać takim pomnikiem, obiekt musi wyróżniać się na tle otoczenia ze względu na swoje unikalne cechy – mogą to być aspekty przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.

Drzewa te, zanim zostały uznane za pomniki, przeszły szczegółowe badania stanu zdrowia. Ochrona pomników przyrody obejmuje zakaz niszczenia ich oraz umieszczania na nich reklam. Zobowiązuje też do regularnego monitorowania ich kondycji, a także wykonania niezbędnych cięć pielęgnacyjnych czy awaryjnych.

 

© 2020 iPolska24

Realizacja