17 kwietnia 2024

Krokusy, ranniki, przebiśniegi, wawrzynek wilczełyko – coraz więcej oznak nadchodzącej wiosny w Poznaniu

Nie tylko przebiśniegi – powoli nadchodzącą wiosnę zapowiadają także inne rośliny powoli budzące się do życia, które tolerują wciąż trwającą zimę. Widać je m.in. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. Co już kwitnie i dodaje koloru miastu?

Krokusy, ranniki, przebiśniegi, wawrzynek wilczełyko – coraz więcej oznak nadchodzącej wiosny w Poznaniu

 

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym codzienności towarzyszy wiele odcieni szarości. Pochmurne dni, opady deszczu, „śpiąca” przyroda sprawiają, że po kilku miesiącach niemal każdy z utęsknieniem wypatruje pierwszych oznak nadchodzącej wiosny.

Już od najmłodszych lat pierwszym skojarzeniem z zimową roślinnością zapowiadającą zmianę pory roku są przebiśniegi. Białe kwiatki od pewnego czasu widać w parkach i ogrodach na terenie Poznania. Nie są to jednak jedyne zwiastuny wiosennych zmian.

Podczas spaceru w Ogrodzie Botanicznym UAM można zobaczyć kwiaty wawrzynka wilczełyko, leszczyny (która zaczęła również swój okres pylenia) czy też ranników i krokusów.

Jak przypominają ogrodnicy, to oznaki przedwiośnia.

Kolorowe kwiaty dają nadzieję na zbliżający się koniec ponurego okresu i przywitanie jaśniejszych, cieplejszych i bardziej barwnych dni.

autorka: A. Karczewska

fot. Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu

© 2020 iPolska24

Realizacja