21 lutego 2024

Protest rolników w Poznaniu – o co walczą?

Trwa protest rolników pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. O co walczą?

Protest rolników w Poznaniu – o co walczą?

Trwa ogólnopolski protest rolników. W Poznaniu miejscem zbiórki uczestników są Al. Niepodległości przed Urzędem Wojewódzkim. Od rana do centrum miasta zjeżdżały kolejne kolumny traktorów – częś uczestników nadal dojeżdża do centrum.

W mieście występują duże utrudnienia w ruchu spowodowane przejazdem maszyn.

Rolnicy mają kilka postulatów, ale dwa są tymi przewodnimi. Pierwszym jest kwestia napływu towarów z Ukrainy, czemu sprzeciwiają się także inni rolnicy w Unii Europejskiej. Zwraca się uwagę na straty lokalnych producentów spowodowane dopuszczeniem ukraińskich towarów na rynek europejski na specjalnych zasadach.

Drugą kwestią jest sprzeciw wobec wprowadzenia Zielonego Ładu, czyli restrykcyjniejszych przepisów dotyczących rolnictwa, które mają obowiązywać na terenie Unii Europejskiej. To pakiet przepisów, które dotyczą transformacji ekologicznej, by do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Do tej pory Komisja Europejska, w związku z protestami europejskich rolników, ogłosiła wycofanie projektu związanego z ograniczeniem stosowania pestycydów w UE.

Protest ma potrwać do godziny 16:00. Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami zarówno do tego czasu jak i potem, podczas wyjazdu uczestników z miasta. Wówczas utrudnienia pojawią się też na drogach wyjazdowych z Poznania oraz innych trasach w regionie.

 

autorka: A. Karczewska

fot. redakcja, S. Toroszewska

© 2020 iPolska24

Realizacja