16 czerwca 2024

Chroniąc i pomagając – jakie interwencje wobec poznańskich zwierząt podejmował Ekopatrol w 2023 roku?

Ekopatrol to referat poznańskiej straży miejskiej, który zajmuje się zagadnieniami związanymi z ekologią i ochroną środowiska. Jednym z najbardziej znanych zadań są interwencje w stosunku do zwierząt. Ile takich działań przeprowadzono przez cały 2023 rok?

Chroniąc i pomagając – jakie interwencje wobec poznańskich zwierząt podejmował Ekopatrol w 2023 roku? fot. straż miejska

W 2023 roku funkcjonariusze przekazali do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej 1075 ptaków i innych małych zwierząt, takich jak zające czy jeże, które wymagały pomocy. W wielu przypadkach mieszkańcy zabezpieczali zwierzęta na miejscu, czekając na przyjazd służb.

Do Schroniska dla zwierząt strażnicy odwieźli 268 psów oraz 138 kotów. Najczęściej odławiano je po zgłoszeniach zaniepokojonych mieszkańców. Zanim zwierzęta zostały przewiezione do schroniska, funkcjonariusze zwykle rozpytują w okolicy o danego psa lub kota, by ustalić, gdzie mogą być właściciele i jak długo zwierzę przebywa bez opiekuna.

Właściciele psów, którzy zapominali o swoich obowiązkach także nie pozostawali bez interwencji. W ubiegłym roku wręczono im 228 mandatów i 34 pouczenia, a w 5 przypadkach złożono wnioski do sądu o ukaranie. Najczęściej kary dotyczyły braku sprzątania po zwierzęciu czy też braku smyczy i należytej opieki i kontroli nad psem w miejscach publicznych.

Strażnicy, współpracując z Centrum Zarządzania Kryzysowego, sprawdzali także zgłoszenia ze strony mieszkańców, dotyczące pojawienia się dzikich zwierząt w rejonach zurbanizowanych. Najczęściej zgłaszano dziki oraz lisy, które pojawiały się w okolicy. Ważne, by w takich sytuacjach nie podchodzić zbyt blisko zwierzęcia, by nie wzbudzić u niego strachu, który może być powodem ataku.

Ekopatrol zajmował się też kontrolowaniem wywiązywania się z obowiązków związanych z deratyzacją na terenie miasta.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja